Ana Sayfa Çalışma Hayatı “Ermenek’te yeni bir maden faciası ihtimali var”

“Ermenek’te yeni bir maden faciası ihtimali var”

CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, maden ocaklarında denetim yapılmadığını vurgulayarak, “Ermenek’te yeni bir maden faciası yaşanması ihtimali var” dedi. Madencilik kanununda da değişiklikler yapan torba yasa görüşmelerinde konuşan Ünver, yeni bir maden faciası yaşanmadan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

TBMM Genel Kurulu’nda madencilik kanununda da değişiklikler yapan torba yasa görüşmelerinde CHP Grubu adına söz alan CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, Ermenek maden faciasını hatırlatarak, yeni bir maden faciası yaşanmadan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Ünver, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın madenlerde yeterli denetim yapmadan işletmelerini verdiğini ifade ederek, “Bakanlık üç beş enerji dağıtım şirketinin veya yabancı altın arama şirketlerinin çıkarını korumak için mi var?” diye sordu. Bakanlığın madencilik sektörü için bir an önce harekete geçmesi gerektiğini belirten Ünver, çalışan maden ocaklarında yeterli denetim yapılmadığını, yapılan denetimlerde ise gerekli özenin gösterilmediğini aktardı.

Ermenek’te 2014 yılında meydana gelen maden faciasının su basması sonucu oluştuğunu hatırlatan Ünver, Türkiye’yi yeni bir maden faciasının beklediğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Ne var ki daha önceleri aktif olan madenlerde haritalamanın düzgün yapılmadığı ve sahaya uygun olmadığı iddiaları yanında, bu madenlere yakın ocaklarda çalışılırken yeterli sondajlama yapılmadığı yönünde de iddialar vardır. Tüm bu durumlar birlikte değerlendirildiğinde, Ermenek’te yeni bir maden faciası yaşanması ihtimali vardır! O nedenle, bu madenlerle ilgili olarak gerek işçi hakları gerekse de çalışma koşulları ve iş güvenliği tedbirleri açısından vakit geç olmadan harekete geçilmelidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz