Ana Sayfa İklim Eskişehir’de ihaleyle vurulacak 18 kızıl geyik kurtarıldı

Eskişehir’de ihaleyle vurulacak 18 kızıl geyik kurtarıldı

Eskişehir’de, 18 kızıl geyiğin avlanması için açılan ihale Eskişehir 1'inci İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı 5’inci Bölge Müdürlüğü Eskişehir Şube Müdürlüğü tarafından açılan ihale ile Eskişehir’de 18 kızıl geyiğin vurulması talep edilmişti. Eskişehir 1. İdare Mahkemesi’nde görülen davada Mahkeme son kararıyla, “Kızıl geyik popülasyonunun devamı için” ihalenin iptaline karar verdi.

Reddedilen ihale “Kızıl geyik popülasyonunun özellikleri ile popülasyonun devamı için avlattırılmasının gerekliliğine yönelik yeterli düzeyde somut ve teknik veri bulunmaksızın işlem tesisi cihetine gidildiği, av turizminin kızıl geyik faunasının korunmasına olumlu ve olumsuz etkilerinin somut şekilde ortaya konulmadığı” gerekçesiyle kabul edilmedi.

“Hukukun üstünlüğü kazandı”

Hayvanların av sporu amacıyla da olsa vurulmasına tepki gösteren binlerce kişi sosyal medya hesaplarından tepkilerini dile getirmişlerdi. Eskişehir’de de hayvanseverler ihale ile geyiklerin vurulacak olmasına tepkiliydi.

İhalenin reddi sosyal medyada sevinçle karşılandı. Hayvanseverler verilen kararın diğer illere ve avlattırılacak hayvan ihalelerinin iptali için de örnek olmasını talep ederek sosyal medya hesaplarından “Hukukun üstünlüğü kazandı” paylaşımında bulundu.

Son zamanlarda ihalelerin reddiyle 25 geyik kurtarılmış oldu

Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü Eskişehir Şube Müdürlüğü ve 10. Bölge Müdürlüğü Kastamonu Şube Müdürlüğü tarafından, Eskişehir’de 18, Kastamonu’da 7 geyiğin avlanması için ihale açılmıştı. Kastamonu ile gelen ihale reddinin ardından, Eskişehir’den de geyik avı ihalesine ret gelmesiyle beraber son zamanlarda toplam 25 geyik kurtarılmış oldu.

Eskişehir’de 18 geyik ihale ile vurulacak

Kastamonu’da ihale ile vurulacak 7 geyik kurtarıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz