Ana Sayfa Yaşam Evcil hayvanlar artık bagaja mahkûm edilmeyecek

Evcil hayvanlar artık bagaja mahkûm edilmeyecek

Karayolları Taşıma Yönetmeliği'nde yapılan değişikliğe göre, evcil hayvanlar artık sahiplerinin yanında kucakta veya koltuğun altında kilitli kafeslerinde seyahat edebilecekler.

Ulaştırma Bakanlığı’nın Karayolu Taşıma Yönetmeliği değişiklikliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Değişiklikle, evcil hayvanların otobüslerde taşınmasının önü açıldı.

Yapılan değişiklikte, aşı karneli kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanların, özel kafesleri kilitli olmak şartıyla bagaj taşımaya mahsus bölümün dışında hayvan sahibi yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde de taşınabilmesine olanak tanındı.

Bagajda yolculuk hayvanları öldürüyordu

Bagajda yolculuk edebilmeleri için evcil hayvan sahipleri hayvanlara genellikle sakinleştirici ilaç vermek durumunda kalıyordu. Hayvanların bagajda taşınması zorunluluğu, garajda yolculuk etmek zorunda bırakılan pek çok hayvanın havasızlıktan, sıcaktan ve aşırı heyecandan dolayı ölmesine neden oluyordu.

Aracı olmayan hayvan sahiplerinin seyahatini neredeyse imkansız hale getiren bu durum için hayvan sahiplerini ve hayvanları mağdur etmeyecek şekilde bir prosedür oluşturulması isteniyordu.

Artık sahiplerinin yanında yolculuk edecekler

Hayvan sahiplerini tedirgin eden ve pek çok hayvanın ölümüne sebebiyet veren bu durum, yeni yapılan düzenleme ile değiştirildi. 2018 yılı ocak ayında yayınlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ndeki “Özel kafeslerinde kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlar bagaj taşımaya mahsus bölümlerde taşınabilir. Taşıtın içinde yolcularla birlikte canlı hayvan taşınamaz” maddesi yeni yönetmelikte hayvan sahiplerinin yüzünü güldürecek şekilde değiştirildi.

Yeni yönetmelik değişikliğinde, aşı karneli kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (saka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi evcil hayvanların, özel kafesleri kilitli olmak şartıyla bagaj taşımaya mahsus bölümün dışında hayvan sahibi yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde de taşınabileceği belirtildi.

Eski yönetmelikteki “Gerekli hallerde, yolcu alınmaksızın evcil hayvanların taşıtın içinde taşınabileceği özel sefer ve servisler düzenlenebilir. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine 2 uyarma verilir” ifadesi yeni yapılan düzenlemede de aynı kaldı.