Ana Sayfa Dış haberler Facebook çalışanlarının Zuckerberg’e Trump tepkisi sürüyor

Facebook çalışanlarının Zuckerberg’e Trump tepkisi sürüyor

Trump’ın göstericilere ateş açmakla tehdit ettiği mesajının Facebook’ta yayımlanmasına tepki gösteren şirket çalışanları şirketin sanal toplantısını terk etti, bazı çalışanlar istifalarını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, George Floyd’un polis tarafından öldürülmesine karşı ülkedeki eylemlerle ilgili protestocuları tehdit eden mesajının Facebook tarafından yayımlanmasının ardından şirket çalışanlarının Mark Zuckerberg’e yönelik tepkisi sürüyor.

Twitter Trump’ın mesajını kısıtlamıştı 

Sosyal medyadan yaptığı açıklamada eylemlerin George Floyd’un anısına saygısızlık olduğunu ifade eden Başkan Trump, “Bunun olmasına izin vermeyeceğim. Vali Tim Walz ile konuştum ve ona, ordunun tüm imkanlarıyla onunla birlikte olduğunu söyledim” demişti. Şehirdeki eylemler sırasında bazı dükkanların yağmalanmasına atıfla durumun kontrol altına alınacağına belirten Başkan Trump, “Ama yağma başladığında, atış başlar” ifadelerini kullanmıştı. Söz konusu ifadelerin geçtiği iletinin gösterimi ise Twitter tarafından kısıtlanmıştı. Mesajın akış sayfasında doğrudan görüntülenmesini engelleyen ve ‘Göster’ butonu ekleyen uyarı notunda, “Bu paylaşım, şiddeti yüceltmeye yönelik Twitter kurallarını ihlal etmiştir ancak Twitter, kamu yararının söz konusu olduğunu değerlendirdiğinden paylaşımı erişime açık bırakmıştır” denilmişti.

Trump aynı paylaşımı Facebook’ta da yapmış, Facebook yönetimi paylaşıma ilişkin bir adım atmamıştı.

Facebook çalışanları Zuckerberg’e tepki gösterdi

Mesajın yayınlanmasına tepki gösteren yüzlerce Facebook çalışanı, şirketin sanal toplatısını terk ederek Mark Zuckerberg’i protesto etti. Pek çok çalışanın ise istifasını verdiği bilgisi yayıldı.

Mark Zuckerberg’in katıldığı sanal toplantıda şirket çalışanları yaşanan bu durumdan duydukları rahatsızlığı gösterdi. New York Times, şirketin pazartesi günkü toplantısında yüzlerce çalışanın toplantıyı terk ederek Zuckerberg’in tutumunu protesto ettiğini duyurdu.

Zuckerberg, “Mesajı bu durumları göze alarak yayımladık” dedi

Dün video konferans yoluyla yapılan başka bir toplantıda ise Zuckerberg yapılan incelemelerin ardından Trump’ın mesajının engellemesi için herhangi bir gerekçe görülmediği sonucuna varıldığını belirterek, bu kararın medyada ve şirket içinde memnuniyetsizliğe ve eleştirilere yol açacağının göze alınarak alındığını ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz