Ana Sayfa İklim Fatsa’da Altıntepe Madencilik Şirketi çalışma süresi dolmasına rağmen faaliyetlerine devam ediyor

Fatsa’da Altıntepe Madencilik Şirketi çalışma süresi dolmasına rağmen faaliyetlerine devam ediyor

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Fatsa’daki siyanürle altın işletmeciliği yapan şirketin çalışma süresinin dolduğunu ama yetkililerden bir yaptırım gelmediği için firmanın çalışmaya devam ettiğini açıkladı.

Ordu Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırma işletmeciliği yapan Altıntepe Maden Şirketi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB) Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) İzin ve Denetleme Genel Müdürlüğü’nden aldığı Geçici Faaliyet Belgesi izninin 09.10.2020 tarihinde sona erdiğini ancak şirketin faaliyetlerine devam ettiğini belirten ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, sürenin dolmasına rağmen denetleme yapılıp yapılmadığını, yasal yaptırım uygulanıp uygulanmadığını sordu. Gönül, şirketin faaliyetlerine yönelik yetkili kişilere bilgi verdiklerini ama kurumların işi birbirine havale ettiğini söyledi. Şirketin faaliyetlerine devam ettiğini vurgulayan Gönül, yasal yollardan hesap soracaklarını söylerek “Her zaman dediğimiz gibi, fiili mücadele şart” dedi.

Kâğıt üzerindeki yükümlülüklerini bile yerine getirmiyorlar

ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi, Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak şirketlerin artık kağıt üzerindeki yükümlülüklerini bile yerine getirmediklerini ifade etti. Maden firmalarının keyfi hareket ettiğini belirten Özbucak, “Bunları Kazdağı’ndan Artvin’e kadar her tarafta görüyoruz” dedi. Özbucak, maden şirketlerinin ve Hidro Elektrik Santral (HES) şirketlerinin doğayı yok ettiklerini belirterek bunun karşısında toprağa, suya sahip çıkanların seslerinin yükseldiğini söyledi. Hukuksal ve fiili mücadele çağrısı yapan Özbucak “Yapmamız gereken toprağımıza, suyumuza, ormanımıza, tarım alanlarımıza yapılan saldırıları engellemeye yönelik mücadeleyi büyütmektir” dedi. (BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz