Ana Sayfa Dış haberler Filistin BAE’nin yardımını reddetti

Filistin BAE’nin yardımını reddetti

Koronavirüse karşı mücadele kapsamında Filistin Yönetimi, Birleşik Arap Emirlikleri'nin İsrail üzerinden Filistin'e gönderdiği yardım malzemelerini reddetti. Kendileri ile iletişime geçilmediğini ifade eden Filistinli yetkililer, İsrail aracılığı ile gelen yardımların ikili ülkenin arasındaki ilişkinin normalleşmesine aracılık edeceği gerekçesiyle reddetti.

Koronavirüs kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Filistinli yetkililer ile iletişime geçmeden İsrail’e yardım gönderdi. Başkent Tel Aviv’de bulunan Ben Gurion Havalimanı’na ulaşan yardımların Filistinli yetkililere İsrail aracılığı ile verilmesi Filistinlileri kızdırdı. Muhatap olarak İsrail’in alındığını savunan Filistinli yetkililer, yardımları kabul etmedi. Filistin, İsrail ile Filistin’in normalleşmesi için köprü oluşturması amaçlandığı vurgulanan yardımları reddetti.

Filistinli yetkililer, “BAE, yardımlar için bizimle iletişime geçmedi. BAE, yardımlar vasıtasıyla İsrail ile normalleşmek için bir köprü oluşturmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı. Filistinli yetkililer, kendileri ile iletişime geçilmeden İsrail aracılığıyla gelen hiçbir yardımı kabul etmeyeceklerini söyledi.

Filistin-İsrail ilişkilerindeki gerginlik artıyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ocak ayında açıkladığı İsrail ve Filistin arasındaki “barış vizyonuna” paralel bir hamle geçtiğimiz günlerde İsrail’den gelmişti. İsrail, Filistin topraklarını ilhak edeceği yönünde bir açıklama yapmıştı. Ancak açıklama sadece Birleşmiş Milletler gibi uluslararası örgütlerden değil, İsrail’den de tepki çekmişti. İsrail Ekonomi Bakanı ve İşçi Partisi lideri Amir Peretz, işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi’nin tek taraflı ilhak edilmesi planına karşı olduğunu açıklamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz