Ana Sayfa Bilim Financial Times COVID-19 aşısını bulan Uğur Şahin ve Özlem Türeci’yi ‘Yılın Kişisi’...

Financial Times COVID-19 aşısını bulan Uğur Şahin ve Özlem Türeci’yi ‘Yılın Kişisi’ seçti

Financial Times gazetesi, COVID-19 aşısını bulan BioNTech'in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci'yi 'Yılın Kişisi' olarak seçti.

COVID-19 aşısını bulan Türk bilim insanlarını ‘Yılın Kişisi’ seçen Financial Times’ta, Türeci ve Şahin hakkında şu ifadelere yer verildi:

“BioNTech’in kurucu ortakları, geçtiğimiz hafta dünyanın dört bir yanından evrak işleriyle boğuşurken, 90 yaşındaki Margaret Keenan’ın Birleşik Krallık’ta aşı yapılan ilk hasta olduğu TV görüntülerini kaçırdılar. Çift, o anlardan arkadaşları ve meslektaşlardan gelen mesajlar yoluyla haberdar oldu.”

Gazete, bilim insanları ile yaptıkları görüşmede Prof. Dr. Uğur Şahin’in “gergindik” dediğini ifade etti. Dr. Şahin’in 22 binden fazla hastaya aşı vurulduğunu görmesine rağmen “İnsanların testler dışında gerçekten ilk kez aşılandığını görmek çok farklı” dediğini aktaran Financial Times, Türeci ve Şahin’in dünyayı güvenli bir aşıya kavuşturduğunu belirtti.

Aşı 4 ülkede onay aldı

Amerikan Pfizer şirketi ile Şahin ve Türeci’nin kurucusu olduğu BioNTech, yaptıkları çalışmalar sonucunda Koronavirüse karşı etkili aşı geliştirdi. Aşı ABD, Kanada, İngiltere ve Kuveyt’te onaylanırken, aşılanma süreci de başladı. (RA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz