Ana Sayfa Çalışma Hayatı Fındık alım fiyatı açıklandı: En düşük fiyat 22 lira

Fındık alım fiyatı açıklandı: En düşük fiyat 22 lira

Bu yılın fındık alım fiyatları açıklandı. Kilogram başına fiyat aralığı 22-25 TL olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçtiğimiz günlerde gelen soruları üzerine fındık alım fiyatını Erdoğan’ın açıklayacağını söylediği için tepki çekmişti ancak gelen tepkiler süreci değiştirmedi. Erdoğan, fındık alım fiyatının kilogram başına ortalama 25 TL olacağını açıkladı.

Erdoğan açıklamasında konuya ilişkin şu sözleri kullandı:

“Ülkemizin önemli üretim ve ihracat kalemlerinde olan fındık alım fiyatlarını açıklıyorum… Yüzde 50 sağlam iç esasına göre Giresun kalite kabuklu fındık için alış fiyatı 22.5 liradır, levant kalite kabuklu fındık için 22 liradır. Yüksek randımanlı fındık başına 1 lira, mazot için 2 lira destek ödemesi yapıyoruz. Fındık üreticisinin kg başına kazancını 25 lira civarına yükseltiyoruz.”

Taban fiyat beklentisi 2 lira yüksekti

Karadeniz Bölgesinde yaklaşan fındık sezonu öncesinde bahçelerde rekolte tespit çalışmaları üzerine TZOB’dan (Türkiye Ziraat Odaları Birliği) geçen yıla oranla daha düşük rekolte beklediklerini yönünde ifade gelmişti. Açıklamalarda, geçen yılki rekoltenin 720 bin ton civarında olduğu ve bu yıl yaklaşık 680 bin ton fındık beklendiği kaydedilmişti. Fındığın kalitesinin iyi olduğunun aştı çizilirken, iç ve dış ihtiyacın karşılanmasına yeteceği belirtilip, taban fiyatı ise 24-25 TL olarak beklendiği açıklanmıştı.

DİSK’e bağlı Gıda-İş sendikası ise fındık fiyatı için “maliyet + yüzde 25 kar + yüzde 25 insanca yaşam payı” formülü üzerinden en az 28,5 TL talep etmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz