Ana Sayfa Dış haberler Fransa-Türkiye geriliminde ikinci perde Avrupa Birliği’nde

Fransa-Türkiye geriliminde ikinci perde Avrupa Birliği’nde

Fransa Dışişleri Bakanlığı Libya ve Akdeniz gerginliklerinin ardından Avrupa Birliği'ne Türkiye ile ilişkilerin gözden geçirilmesi için çağrıda bulundu. Libya üzerine çıkan Fransa-Türkiye gerginliği NATO'dan sonra AB'ye de taşınmış oldu.

Paris ile Ankara’nın geçtiğimiz haftalarda başlayan Libya gerilimi sürüyor. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian Avrupa Birliği (AB) parlamenterlerine “Fransa, Avrupa Birliği’nin Ankara’yla ilişkilerinin geleceği hakkında hiçbir şeyi dışlamadan, saf olmadan, somut bir tartışmayı son derece hızlı bir şekilde açmasını zaruri görmektedir” diye seslendi.

Bakan Drian, AB’nin kendi çıkarlarını koruması gerektiğini kaydetti.

“Libya Suriyelileştiriliyor”

Bakan, Libya’nın “Suriyeleştirildiğini” ve “Türkiye’nin Libya’da oynamak istediği rolü açıklaması gerektiğini” söyledi. Bakan Le Drian, AB’nin Libya’daki çıkarlarını sert bir biçimde koruması çağrısı yaparken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hafta başındaki açıklamasında Fransa’nın Türkiye’nin Libya’daki askeri müdahalelerini tolere etmeyeceğini söylemiş ve Ankara’nın ‘tehlikeli bir oyun’ oynadığını söylemişti.

NATO’da da kriz çıkmıştı

Geçen hafta Fransa Deniz Kuvvetleri’ne ait fırkateyn Courbet, silah kaçakçılığına karıştığından şüphelenilen bir Türk sivil gemisine yaklaşmaya çalıştığında Türkiye’ye ait deniz hedefleme radarı tarafından sinyalle üç kez aydınlatılmıştı.

Türkiye savaş gemilerinin Courbet’ye üç kez radar kilitlenmesini “aşırı agresif” olarak tanımlayan Fransa, Türkiye’yi NATO’yu şikayet etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz