Ana Sayfa Dış haberler Fransa’nın radikal İslamcı fikirleri yaydığını söylediği Sihamedi, Türkiye’ye sığınmak istiyor

Fransa’nın radikal İslamcı fikirleri yaydığını söylediği Sihamedi, Türkiye’ye sığınmak istiyor

Fransa’da radikal İslamcı fikirleri yaymakla suçlanan İdriss Sihamedi, Türkiye’ye siyasi mülteci için başvuru yapmak istediğini duyurdu.

Fransa’da lise öğretmeni Samuel Paty’nin başı kesilerek öldürülmesinin ardından ülkede başlatılan geniş çaplı operasyonlarda, kapatılması kararlaştırılan BarakaCity adlı kuruluşun başkanı İdriss Sihamedi, kendisi ve ekibi adına Türkiye’ye siyasi mülteci başvurusu yapmak istediğini sosyal medya hesabından duyurdu.

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, Bakanlar Kurulu’nun Sihamedi’nin derneğinin radikal İslamcılarla ilişkili olmasından dolayı kapatılması kararı aldığını açıklamıştı. Darmanin, BarakaCity’nin terör eylemlerini meşrulaştırdığını ve radikal İslamcılarla iş birliği yaptığını ifade etmişti.

Sihamedi, dün sosyal medya hesabı üzerinden “Emmanuel Macron hükümetinin yalanlarının ardından, insani yardım ve insan hakları STK’lerinin kapatılmasıyla ben, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan kendim ve ekibim için resmen ‘siyasi sığınma’ talep ediyorum” paylaşımını yaptı. (BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz