Ana Sayfa Politika Galatasaray Lisesi’nden Yeni Akit yazarına yanıt: Dil uzatanların asıl amaçları ortadadır

Galatasaray Lisesi’nden Yeni Akit yazarına yanıt: Dil uzatanların asıl amaçları ortadadır

Yeni Akit yazarı Ali Karahasanoğlu’nun, Fatih Altaylı'ya yönelik Galatasaray Lisesi'ni hedef alarak başlattığı tartışmada Lise'den de yanıt geldi. Yapılan açıklamada "Asıl amaçları ortadadır. Bu cüreti gösterenler şunu bilmelidir ki; tüm kurumlarıyla tek vücut olan Galatasaray, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin temel değer ve ilkelerinin yılmaz bekçisi olmaya devam edecektir" denildi.

Yeni Akit yazarı Ali Karahasanoğlu Lozan’a yönelik saldırılarından sonra tartışma yaratan açıklamalara imza atmaya devam ediyor. Son olarak Galatasaray Lisesi’ni hedef alan ifadeleri tepki çeken Karahasanoğlu’na Lise’den de yanıt gecikmedi.

Karahasanoğlu’nun 29 Temmuz’da yayınlanan, “Yine Lozan, yine bildiğiniz angutluklar!” başlıklı yazısında, Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı’ya yönelik, Galatasaray Lisesi’ni hedef alarak yaptığı eleştirilere bir yanıt da Lise’den geldi. Karahasanoğlu, Altaylı’nın Lise’nin kurucusunun padişah Abdüllaziz olduğu ve yerli ve milli bir kurum olduğuna yönelik açıklamalarını, öğretmenler yabancıydı diyerek karşılamış, “Kim bilir neleri inandırmaya çalışıyorlar bize?” demişti.

“Cumhuriyetin yılmaz bekçisi olmaya devam edecek”

Lise’den yapılan açıklamada okulun Cumhuriyet değerleriyle ilişkisinin altı çizilirken, Karahasanoğlu’nun saldırısının sebebinin bu özellikler olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, “Bu cüreti gösterenler şunu bilmelidir ki; tüm kurumlarıyla tek vücut olan Galatasaray, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin temel değer ve ilkelerinin yılmaz bekçisi olmaya devam edecektir” denildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Kulübümüzün kurucusu ve 1 numaralı üyesi Ali Sami Yen’in, “Türk olmayan takımları yenmek” hedefiyle, Türkiye’nin medar-ı iftiharı olan Galatasaray Spor Kulübü’nün temellerinin atıldığı Galatasaray Lisesi, 1481 yılına kadar uzanan kökleriyle Türk Milleti’nin sahip olduğu en önemli eğitim kurumlarının başında gelmektedir.

Çanakkale’de, Trablusgarb’da, Balkan Harbi’nde, Kafkas Cephesi’nde, Irak’ta, Gazze’de, Sina’da, vatan uğruna şehitler veren Galatasaray Lisesi, İstiklâl ruhuyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin sarsılmaz değerleriyle yoğrularak bugünlere gelmiştir.

Bu vatan için canını hiçe sayarak cephelere koşan, mezun vermeden şehitler veren Galatasaray Lisesi, “Fikri hür, vicdanı hür” nesiller yetiştirerek, Cumhuriyetimizin üzerine bina edildiği tüm değerleri benimseyen ve her zaman her yerde savunan bir kurum olmuştur.

Türkiye’de sayısız değerli insanı tedrisatından geçiren bir ilim irfan yuvası olan Galatasaray Lisesi’ne dil uzatanların asıl amaçları ortadadır. Bu cüreti gösterenler şunu bilmelidir ki; tüm kurumlarıyla tek vücut olan Galatasaray, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin temel değer ve ilkelerinin yılmaz bekçisi olmaya devam edecektir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz