Ana Sayfa Gazetecilik Gazeteci Müyesser Yıldız’ın Bakan Akar’dan istediği 5 liralık tazminat talebi reddedildi

Gazeteci Müyesser Yıldız’ın Bakan Akar’dan istediği 5 liralık tazminat talebi reddedildi

Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar arasında karşılıklı tazminat davasında karar çıktı. Mahkeme Yıldız’ı yasal faizi ile birlikte 20 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Yıldız’ın Bakan Akar’dan istediği 5 liralık tazminat talebini ise reddetti.

“Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri açıklama” iddiasıyla tutuklu bulunan Oda Tv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın birbirlerine karşılıklı olarak açtığı tazminat davası 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Davada Akar, Yıldız’dan gizli tanık kod Abdullah’ın 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakkında kullandığı ifadeleri haberleştirdiği gerekçesiyle 250 bin lira tazminat istemiş, Yıldız ise açtığı karşı davada Akar’dan 5 lira tazminat talep etmişti. Akar ve Yıldız’ın karşılıklı davaları birleştirilmişti.

Ankara 7’nci Hukuk Mahkemesinde görülen davanın karar duruşması bugün görüldü. Yıldız, yasal faiziyle birlikte 20 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi. Yıldız’ın Akar’dan istediği 5 liralık tazminat talebi ise reddedildi.

Yıldız’ın avukatı Erhan Tokatlı, Bakan Akar’ın açık hakaretleri olmasına rağmen bunun eleştiri boyutunda değerlendirildiğini’ kaydetti.

Ne olmuştu?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Müyesser Yıldız’a 2018 yılında 250 bin liralık tazminat dava açmıştı. Hulusi Akar’ın açtığı davaya konu olan haber ise, Müyesser Yıldız’ın “Devletin en muteber” gizli tanığı olan kod adı “Abdullah”ın FETÖ Kara Havacılık davasındaki ifadesiydi. Hulusi Akar, uzun dava dilekçesinde kendisini eleştiren Müyesser Yıldız’ın yazılarını, “Kişisel husumete ve kine” bağlamıştı. Müyesser Yıldız da, Akar’a 5 liralık tazminat davası açmıştı. Her iki dava da birleştirilmişti.

Müyesser Yıldız dava bir önceki duruşmasında yaptığı savunmada şu ifadeleri kullanmıştı:

“37 yıllık gazeteciyim. Bugüne kadar değil hakaret davası açılması, hiçbir haberime tekzip veya yalanlama dahi gelmedi. Ben, TSK’ya kumpas kurulurken askerlerimize sahip çıktım ve onları savundum. Bunun bedelini de Silivri Cezaevi’nde yatarak ödedim. TSK’ya kimsenin hakaret etmesine izin vermem. Sayın Akar kendisine ‘kin, nefret, husumet’ beslediğimi ifade ediyor. Tanımam, bilmem. Dili dilime, eli elime değmemiştir. Sadece şehit cenazelerinde ve televizyonlarda gördüğüm birisidir. Silah arkadaşı, mevkidaşı değilim. Makamında gözüm yok ki husumetim olsun. Ben sadece ülkemize yaşatılan 15 Temmuz travmasının ortayı çıkması için çalışıyorum, çalışmaya da devam edeceğim.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz