Ana Sayfa Gazetecilik Gazeteci-yazar Mehmet Ali Kışlalı defnedildi

Gazeteci-yazar Mehmet Ali Kışlalı defnedildi

İki gün önce yaşamını yitiren gazeteci-yazar Mehmet Ali Kışlalı, bugün Ankara’da son yolculuğuna uğurlandı.

Gazeteci Mehmet Ali Kışlalı, Ankara Kocatepe Camii’nde ikindi namazını müteakip düzenlenen cenaze töreninin ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedildi. Kışlalı, iki gün önce yaşamını yitirmişti.

“Haber dergiciliğinin bir numaralı gazetecisiydi”

Törende Gazete Rüzgârlı’ya konuşan Mehmet Ali Kışlalı’nın oğlu Murat Kışlalı, babasının ardından. “Haber dergiciliğinin bir numaralı gazetecisiydi. Çok iyi bir editördü. Çok gazeteci yetiştirdi, hakikaten iyi yazı yazmayı bilen çok kişi yetiştirdi. Belli bir döneme şahitlik etti” ifadelerini kullandı.

Mehmet Ali Kışlalı kimdir?

Kilis’te 4 Aralık 1933 tarihinde doğan Mehmet Ali Kışlalı, orta öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde, lisans eğitimini ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamladı. Kışlalı, gazeteciliğe Demokrat Parti’nin yayın organı Zafer Gazetesinde çeviri yaparak başladı. Meslek yaşamı boyunca Yenigün, Akis, Tercüman, Hürriyet, Milliyet ve Radikal gazetelerinde çalıştı, İhlas Haber Ajansı’nda Ankara temsilciliği yaptı. Haber dergiciliğinde önemli bir yere sahip haftalık Yankı dergisini çıkardı. New York Times, Daily Telegraph gazetelerinin ve Time dergisinin Türkiye muhabirliğini yaptı.

Sovyet Rusya ve Birleşmiş Milletler (1965) ve Güneydoğu Düşük Yoğunluklu Çatışma (1996) adlı kitapları yazdı.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde (ilef) gazetecilik dersleri verdi. Birçok ödül alan Kışlalı, 21 Ekim 1999’da katledilen akademisyen- yazar Ahmet Taner Kışlalı’nın ağabeyiydi. Gazeteci Kışlalı, 24 Temmuz’da yaşama veda etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz