Ana Sayfa Dış haberler Gazetecilerden G20 liderlerine Suudi Arabistan’daki tutuklu gazeteciler için çağrı

Gazetecilerden G20 liderlerine Suudi Arabistan’daki tutuklu gazeteciler için çağrı

Sınır Tanımayan Gazeteciler, G20 liderlerini Suudi Arabistan'da tutuklu bulunan 34 gazeteci için duyarlı olmaya çağırdı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Suudi Arabistan’da gerçekleşecek G20 zirvesinden önce dünya liderlerini, Suudi Hükümetine tutuklu bulanan 34 gazetecinin serbest bırakılması için baskı yapmaya davet etti.

RSF açıklamasında, 34 gazetecinin Suudi Arabistan’da keyfi olarak tutuklu bulunduğunu hatırlattı. Açıklamada hem vatandaşlara hem de G20 liderlerine Suudi Arabistan’daki özgürlük ve basın özgürlüğü için hareket etme çağrısı yapıldı. RSF açıklamasında Suudi Arabistan’daki basın özgürlüğü ve tutuklu bulunana gazetecilerin serbest bırakılması için dilekçe kampanyasının son aşamasına geçildiğini duyurdu. RSF, kampanyanın son aşamasının şu şekilde olduğunu duyurdu:

“Bu nedenle RSF, halkı, keyfi olarak tutuklanan 34 gazeteciye destek mesajları ve görüntüleri ile #G20SaudiArabia resmi hashtagini ele geçirmeye ve her birine PostSpeaker platformu aracılığıyla imzalarını getirmeye çağırıyor. Zirvenin açılışını kutlamak için platform, zirve sırasında bir noktada imzacıların sosyal medya hesabından ortak bir gönderi yayınlayacak. 21 Kasım Cumartesi saat 08: 00’den itibaren, bu düğmeyi kullanarak doğrudan tweet atabilirsiniz.”

Suudi Arabistan, RSF’nin 2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 170’inci sırada yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz