Ana Sayfa Gazetecilik Gazetecilik örgütlerinden Olay TV tepkisi: “Kanalın kapanma sürecinin her aşamasında siyasi iktidarın...

Gazetecilik örgütlerinden Olay TV tepkisi: “Kanalın kapanma sürecinin her aşamasında siyasi iktidarın parmak izi var”

Yayın hayatına başladıktan 26 gün sonra kapanan Olay TV'nin yeni kanal kurma çalışmaları sonuçsuz kaldı, kanal faaliyetlerini tümüyle sonlandırdı. Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Olay TV'nin kapatılmasıyla ilgili yaptıkları açıklamada, iktidarın kanalın yeni frekans alma girişimlerini engelleyerek 180 kişinin işsiz kalmasına neden olduğunu ifade etti.

Cavit Çağlar tarafından Bursa’da yerel bir kanal olarak kurulan Olay TV 30 Kasım 2020’de ulusal yayın yapmaya başlamıştı. Merkezini İstanbul’a taşıyan ve çeşitli medya kuruluşlarından deneyimli isimleri transfer eden kanal sahibi Cavit Çağlar, muhalif yayın politikasını gerekçe göstererek 26 gün sonra kanalın yayın faaliyetine son vermişti. Cavit Çağlar’ın “Bu yayın politikası beni aştı, ismimi de frekansımı da çekiyorum” çıkışının ardından Olay TV 25 Aralık’ta yayın hayatını sonlandırmıştı.

İş insanı Cavit Çağlar ile yolları ayrılan Olay TV, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Köksal yeni bir kanal arayışındaydı. Olay TV’nin yüzde 70 finansmanını sağlayan Köksal’ın, KRT TV’yi satın aldığı iddia edilmiş ancak bu KRT üst yönetimi tarafından yalanlanmıştı.

Kanalın Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar, 15 Şubat’ta çalışanlarla Kağıthane’deki ana binada yaptığı toplantıda kanalın yayın faaliyetlerinin tamamiyle son bulduğunu açıkladı. Yeniden yapılanma kararı alan Olay TV ekibinin çabaları sonuçsuz kaldı, kanal tamamen kapanmış oldu.

Olay TV’nin kapanmasının ardından Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) yaptıkları basın açıklamalarıyla siyasi iktidarın basın üzerindeki baskısını bir kez daha dile getirdi.

TGS: “İktidar kanalın yeni frekans almasını engelledi”

Cavit Çağlar’ın sahibi olduğu Olay TV’nin kapanmasının ardından basın açıklaması yapan TGS, kanalın ortağı olan Hüseyin Köksal’ın yeni frekans alma girişimlerinin iktidar tarafından engellendiğini ifade etti. Sendika, kanal yönetimi tarafından Olay TV çalışanlarına “Arayışlarımız sonuçsuz kaldı. Yeni frekans alamıyoruz, satın almak üzere görüştüğümüz kanallara baskılar yapıldı. Satın almamız engellendi” denildiğini ifade ederek iktidarın medyaya olan baskısına değindi.

TGS, iktidarın farklı seslere tahammülünün olmadığını dile getirerek “İktidar bu süreçte hem yeni bir kanalın doğuşunu engelledi hem de 180 gazeteciyi işsiz bıraktı. Olay TV ekibine yayın hakkı tanınmaması, siyasi iktidarın tek sesli medya anlayışının göstergesidir” dedi. Olay TV’nin sansüre uğratıldığını belirten TGS, iktidarın basın özgürlüğüne saygı duyması gerektiğini ifade etti. İşsiz kalan medya emekçilerine de değinen Sendika, “Elbette bu yaşananların sorumlusu iş insanı Hüseyin Köksal değil. Ancak Sayın Köksal’ın meslektaşlarımıza ödeyeceği 2-3 aylık tazminat ile iş bulmanın çok zor olduğu bu salgın sürecinde mağduriyetleri ortadan kaldıracağını düşünüyor ve kendisinden yapıcı bir adım bekliyoruz” dedi.

ÇGD: “Olay TV ile yola çıkan 180 gazetecinin işsiz kalmasında iktidarın parmak izi var”

ÇGD yaptığı açıklama ile kanalın sahibi Cavit Çağlar’ı eleştirerek Çağlar’ın “ilkesiz” davrandığı ve 180 kişinin bu sebeple işsiz kaldığını vurguladı. ÇGD, “Siyasi iktidarın her aşamasında parmak izini gözlemlediğimiz süreçte, meslektaşlarımızın habercilik mücadelesi dışındaki her şeyin nasıl bir kire bulandığı bir kez daha ortaya çıktı” ifadelerini kullanarak, iktidarın medyaya uyguladığı baskıya bir kez daha dikkat çekti. Dernek, yeni hak kayıplarının önüne geçmek için yaşanan gelişmeleri takip edeceğini belirterek, “Siyasi iktidardan kaynaklı bu baskı dönemini hep birlikte aşacağımızı ifade ediyoruz” açıklamasını yaptı. (RA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz