Ana Sayfa Bilim Geleceğin akıllı şehirlerinden uçan arabalar değil, iş fırsatları bekleniliyor

Geleceğin akıllı şehirlerinden uçan arabalar değil, iş fırsatları bekleniliyor

The Economist, insanların ve işletmelerin akıllı şehir projeleri üzerine beklentilerini içeren bir araştırma yayınladı. Rapordan öne çıkanlar, büyük istihdam beklentileri ve daha yaşanılabilir bir çevre isteği oldu.

The Economist, Ekonomist İstihbarat Birimi Raporu (Economist Intelligence Unit Report) yayınladı. “Kentsel zekâyı hızlandırma: İnsanlar, iş dünyası ve geleceğin şehirleri” başlıklı raporda, bazı büyük şehir merkezlerinde, geleceğin akıllı şehirlerini geliştirmek için insanların beklentileri ve iş olanakları araştırıldı.

Araştırma, iki bölüm ve iki ankete dayandırılarak 19 şehirde yaşayan 6 bin 746 bölge sakini ve 969 şirket yöneticisiyle yapıldı. Araştırmada, Amsterdam, Kopenhag, Dubai, Frankfurt, Hong Kong, Johannesburg, Londra, Los Angeles, Mumbai, New York, Paris, Riyad, San Francisco, São Paulo, Singapur, Stockholm, Sydney, Tokyo ve Zürih şehirleri ele alındı.

“Daha yaşanabilir bir çevreye katkı”

İnsanların çoğunun akıllı şehir girişimlerini kamu hizmetlerini daha etkili hale getirmek için desteklediği; işletmelerin ise daha güvenilir ve verimli buldukları için istediği ortaya çıktı. Raporda, yenilenebilir enerji, temiz hava ve su, verimli atık geri dönüşümü ve akıllı enerji gibi birçok unsurun daha yaşanabilir bir çevreye katkıda bulunacağı kaydediliyor.

Akıllı şehirler için büyük umutlar

Ekonomist tarafından hazırlanan rapor için açıklama yapan İntel’den Sameer Sharma insanların uçan araçların olduğu akıllı şehir fikirlerini duyduklarında heyecanlandıklarını belirterek “Fakat akıllı inisiyatiflerin gerçek etkisi, insanların günlük yaşamlarını daha pürüzsüz hale getirmek olacaktır. Şehirler doğru beklentileri belirlemelidir” diye konuştu.

San Francisco’nun bilgi ofisi şefi Linda Gerull ise şu açıklamayı yaptı:

İnsanlara uçan araçlar gibi büyük ve havalı teknolojileri anlatmaktan kaçınmamız gerektiğini fark ettik. Bunun yerine sıradan şeylerden bahsediyoruz çöp toplama, akıllı trafik sinyalleri ve tuzlu su saldırılarının önlenmesi gibi.

Beklenti: Uygun fiyatlı kamu hizmeti

Anket yanıtlarına göre, bazı bölge sakinleri uygun fiyatlı ulaşım, kamu hizmetleri veya konut umut ederken, diğerleri ise daha temiz hava ve su ve daha güvenli sokaklar bekliyor. Araştırmanın diğer bir sonucuna göre insanlar, daha çok istihdam ve iş olanağı ve belirli maliyet türlerinin azaltılmasını umut ediyor.

Hedef: Harcamaları azaltmak mı yoksa vatandaşların yaşam kalitesini geliştirmek mi

IESE Business School’dan Pascual Berrone, akıllı şebekeler ve akıllı su yönetimi sistemlerinin bazen vatandaşlar için tasarruf sağladığını ancak bunun çok düşük bir oranda olduğunu belirtti. Berrone şöyle konuştu:

Kısa vadede, tasarruf sağlanabilir ancak kullanılan teknolojiler ve sistemler için ödemeler yapılıyor ve bu durumda maliyetleri azaltmak olası değil. Şehir yöneticileri temel hedefleri için çözüm önerileri geliştirmelidir. Asıl hedefleri ne olacak, para biriktirmek mi, yoksa vatandaşların yaşam kalitesini artırmak mı?  Bu iki hedef kısa vadede birbiriyle çelişiyor.

“Akıllı şehirler sosyal eşitsizlikleri derinleştirebilir”

Araştırma verilerine göre katılımcıların daha derin sosyal eşitsizliklerin akıllı şehir girişimleriyle ortaya çıkacağından korktuğu saptandı. Verilere göre, akıllı hizmetlere ulaşmak internet özellikli bir cihaza sahip olmayı gerektiriyor ve toplumun tüm kesimi buna sahip değil.  Ankete katılan insanların yarısından fazlası, akıllı teknolojilerin gelişmesiyle eşitsizliklerin şiddetleneceğini düşünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz