Ana Sayfa Politika Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha: Memleketine usulsüzce 1,6 milyon liralık meydan...

Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha: Memleketine usulsüzce 1,6 milyon liralık meydan yaptırmak istemiş

Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Melih Gökçek'e memleketi Halfeti’ye usulsüzce yaptırmak istediği meydan düzenlemesi işi nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu. Kamu İhale Kurumu'nun 1 milyon 699 bin 57 lira 22 kuruşluk ihaleyi iptal etmesine rağmen Gökçek’e yakınlığıyla bilinen Korkuata ailesi üyelerinin yönetiminde yer aldığı MFK Turizm Şirketi’nin ihaleyi aldığı öğrenildi.

Görevinden istifa eden eski ABB Başkanı Melih Gökçek’in memleketi Halfeti’ye 1 milyon 699 bin 57 lira 22 kuruşa mal olan meydan yaptırmak istediği ortaya çıktı. 2017 yılında, “Halfeti Meydan Düzenlemesi ve Park Yapım işi”nin ‘ivedi’ şekilde yürütülmesi için ihaleye çıkıldı. Davet usulü ile gerçekleştirilen ihaleye katılması istenen şirketlere davetiye mektupları ihale gününden bir gün önce tebliğ edildi. Kamu ihale Kurumu bu nedenle ihaleyi iptal etti. Bu karara rağmen ihale gerçekleşti. Gökçek’e yakınlığıyla bilinen Korkuata ailesi üyelerinin yönetiminde yer aldığı MFK Turizm Şirketi ihaleyi kazandı.

ABB’nin yeni yönetimi ise ihalede usulsüzlük yapıldığını tespit ederek, Melih Gökçek, ABB’nin eski bürokratları Vedat Üçpınar, Ömer Bircan ve ihaleyi alan MFK Turizm Şirketi hakkında ‘ihaleye fesat karıştırmak ve görevi kötüye kullanma’ suçlamalarıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde, Halfeti’ye yapılacak olan meydan ve parkın ihale kapsamındaki bitki alımı gibi birçok mal kaleminin kısmi teklife açılmasının idare lehine olmasına rağmen birden çok mal kaleminin alımının birlikte yapıldığı ve ihalenin kısmi teklife kapalı olmasının idarenin menfaatlerine aykırı olduğu belirtildi. (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz