Ana Sayfa Bilim Görme engelliler için yardımlaşma platformu: “Benim Gözüm Ol”

Görme engelliler için yardımlaşma platformu: “Benim Gözüm Ol”

Be My Eyes uygulaması, görme engelliler ve gören gönüllülerden oluşan kullanıcılarıyla dünya çapında bir yardımlaşma topluluğu oluşturdu. Görme engellilerin gündelik hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla tasarlanan uygulamada, engelliler gönüllere görüntülü çağrı yoluyla ulaşıyor ve yardım almak istedikleri konuyu paylaşıyor.

Be My Eyes uygulaması, 2012’da Danimarkalı girişimci Hans Jørgen Wiberg tarafında oluşturuldu ve 2015’te kullanıma açıldı. Birkaç yıl boyunca Norveç, Danimarka, İzlanda ve İsveçle sınırlı kalan uygulama, 2018’de Microsoft’la 2019’da da Google’la yapılan partnerlik sayesinde kullanım alanını genişletti. Kasım 2019 itibariyle 3 milyona ulaşan Be My Eyes topluluğu, bir yıldır Türkçe dil desteği sayesinde Türkiyeli kullanıcılar tarafından da tercih ediliyor.

Sorunlar görüntülü çağrılarla çözülüyor

Uygulama ilk indirildiğinde kullanıcıya engelli veya gönüllü seçeneği sunuyor, buna göre çağrının nasıl oluşturulacağı ve çağrının nasıl yanıtlanacağı sesli ya da yazılı bir şekilde anlatılıyor. Bir sonraki adımda kullanıcı dil ve bölge tercihlerini yapıyor. Böylece kullanıcılar tercih etmediği bir dildeki kullanıcıyla eşleşmiyor. Uygulama kullanıcıların kişisel bilgilerini diğer kullanıcılardan koruyor ve bütün aramalar gizli bir şekilde yapılıyor, aramaların bildirimleri ise standart görüntülü telefon çağrısındaki gibi geliyor. Çağrılar, en kısa sürede yanıtlanması için birden fazla kullanıcıya yönlendiriliyor, geç yanıtlayan kullanıcılar çağrının başka bir kullanıcı tarafından yanıtlandığına dair bir bildirim alıyor. Uygulamada engelliler bir eşyanın renginden kombinin ayarlarından kadar soru sorabiliyor, görüşmeler ise ortalama birkaç dakika sürüyor.

Be My Eyes internet sitesinde kullanıcı hikayeleri yer alıyor ayrıca uygulamanın podcast yayınlarında da hikayeler paylaşılıyor. Spotify, Apple Podcasts ve Google Podcasts üzerinden yayınlanan podcastlere şu adresten ulaşılabilir:

https://www.bemyeyes.com/blog/introducing-the-be-my-eyes-podcast

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz