Ana Sayfa Sağlık Göz kuruluğu deyip geçmeyin

Göz kuruluğu deyip geçmeyin

Uzmanlar, göz kuruluğunun tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğuna vurgu yaparken zamanında müdahale edilmediği takdirde körlük yaşanabileceğine de dikkat çekiyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hakan Yüzer, göz kuruluğu hastalığına zamanında müdahale edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Göz kuruluğuna önlem alınmadığı durumlarda görme bozukları olabileceğini hatırlatan Yüzer, ilerleyen dönemlerde ise körlük yaşanabileceğinin altını çizdi.

Göz kuruluğunun nasıl meydana geldiğini anlatan Hakan Yüzer, “Göz kuruluğu, mevcut gözyaşı miktarının yetersiz olması ya da gözyaşı kalitesinin bozuk olmasıyla kendini gösteren bir durumdur. Gözyaşımızın içerisinde mineraller, yağ tabakası ve göz için gerekli enzimler bulunmaktadır. Bunun kalitesi bozulduğu zaman göz kuruluğu meydana gelir” şeklinde konuştu.

“Uzun süre bilgisayar başında kalmak göz sağlığını olumsuz etkiliyor”

“Göz kuruluğu yaşandığı durumlarda gözlerde yanma, batma, kaşınma, gözde aşırı derecede sulanma meydana gelir. Göz yorgun olduğunda, kişilerin erken uykusu geldiğinde, göz ağrısından yeterince bilgisayar başında durulmadığında, kitapların uzun süreli okunamadığı durumlarda da hastaların doktora başvurması gerekir. Bilgisayar başında veya herhangi bir ekran karşısında uzun süre kalmak, eğer gözümüzde başka problemler de varsa göz kuruluğuyla ilgili şikayetlerimizi daha da artırmaktadır. Çünkü dakikada 10-15 kez olan göz kırma refleksimiz, uzun süre ekran karşısında kaldığımız zaman dakikada 3-4’e düşmektedir. Bu da hastanın gözündeki mevcut gözyaşının buharlaşmasını artırmaktadır. Uzun süre bilgisayar başında durmak göz kuruluğu dışında göz ağrısı, migrenin tetiklenmesi ya da göz numaralarında ilerleme gibi şikayetlere de yol açabilir.”

“Çay kahve tüketimi azaltılmalı”

“Göz kuruluğu, genellikle 40’lı yaşlardan sonra meydana gelmektedir. Mevcut hormonlarımızdaki değişiklikler, kirpik diplerindeki rahatsızlıklar, blefarit (göz kapağı iltihabı) gibi rahatsızlıklar da göz kuruluğunu tetikleyen faktörlerdendir. Göz kuruluğu yaşanmaması için bilgisayar ekranlarına uygun filtreler kullanmak gerekir. Ayrıca ortamın nem ısı dengesini kontrol etmek, aşırı kuru, aşırı klimalı ortamlarda klimanın zararlı etkilerinden korunmak gereklidir. Bunun dışında yeterli uyku alınması çay, kahve ve sigara tüketiminin azaltılması da önemlidir. Hormonal denge de çok önemli. İçteki, stres ve sıkıntı da göz kuruluğunu negatif etkileyen faktörlerdir. Kullandığımız farklı ilaçlar da göz kuruluğuna neden olabilmektedir. İlgili hekime ilacın yan etkilerini danışmak lazım.”

“Gerekli önlem alınmazsa körlük yaşanabilir”

“Göz kuruluğu tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Eğer zamanında önlem alınmazsa insan hayatını olumsuz bir şekilde etkileyebiliyor. Tedavi edilmezse kişi gözlerini açamaz hale gelir. Bu durumda da göz kapakları, göz yüzeyine yapışmış bir hal alır. Gözünüzün her hareketiyle de acı çekmeye başlarsınız. İlerleyen dönemlerde ise ortaya çıkacak yeni damar oluşumları göz korneasını kapatır ve görme bozuklukları yaşanır. Hatta körlük durumuna bile gidebilir.”

“Göz sağlığı için sebze tüketilmeli”

Gözyaşının önemine vurgu yapan Op. Dr. Hakan Yüzer, göz sağlığımız için de sebze yememiz gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Göz kuruluğu olan hastalarımıza suni gözyaşı tedavisi uyguluyoruz. Bazı durumlarda ise ilaç tedavisine geçiyoruz. Mevcut gözyaşı kanallarımızın cerrahi olarak özel malzemelerle tıkanması da bir tedavi seçeneğidir. Kirpik diplerinin düzenli bakımı için özel spreyler üretilmiştir. Bu bakım da hastalarımıza ayrıca fayda sağlayabilir. Göz sağlığımız için sebze tüketilmesi, balık ve omega türü vitaminlerin de kullanılmasında yarar var. Gözyaşı olmadan görme kalitemiz bozulur ve gözümüz hasar görür. Bu nedenle gözyaşı bizim için çok önemlidir. Görme fonksiyonumuz için olmazsa olmaz noktalardan biri de, gözyaşımızın kendisidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz