Ana Sayfa Dış haberler Greenpeace’ten Dünya Ekonomik Forumu’na iklim krizi suçlaması

Greenpeace’ten Dünya Ekonomik Forumu’na iklim krizi suçlaması

Greenpeace, Dünya Ekonomik Forumu'na katılan bazı kuruluşları, “dünyanın durumunu iyileştirme hedefinin” aksine davranarak iklim krizini derinleştiren faaliyetlere fon ayırmakla suçladı.

İsviçre’nin Davos kasabasında 50’ncisi bu yıl düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda dünya seçkinleri, bir araya geldi. İklim krizinin toplantıda önemli bir konu olması beklenirken Greenpeace, zirveye katılan bazı kuruluşları “dünyanın durumunu iyileştirme hedefinin” aksine davranarak iklim krizini derinleştiren faaliyetlere fon ayırmakla suçladı.

“Davos’un aktörleri fosil yakıta 1,4 trilyon akıttılar”

AFP’ye konuşan Greenpeace Direktörü Jennifer Morgan, dünyanın en büyük bankaları, sigorta şirketleri ve emekli fonlarından bazılarının Paris İklim Anlaşması’nın kabulünden bu yana fosil yakıt şirketlerine yüklü miktarda yatırım yaptığını ortaya koydu. Morgan, “Davos’un bu aktörleri Paris İklim Anlaşması’nı desteklediklerini söylüyor ancak anlaşmanın imzalanmasından bu yana fosil yakıta 1,4 trilyon dolar akıttılar” dedi.

Greenpeace’in hazırladığı rapora göre; Paris İklim Anlaşması’nın imzalanmasından bu yana yalnızca 10 bankanın fosil yakıt endüstrisine yatırımı 1 trilyon doları bulurken, bu boyutta bir parayla dünya genelinde güneş enerjisi kapasitesinin ikiye katlanabileceği değerlendirmesi yapıldı. Raporda ayrıca, üç emeklilik fonunun fosil yakıt alanında en az 26 milyar dolar harcadığı ve 4 büyük sigorta firmasının (AIG, Prudential, Sompo ve Tokio Marine) kömür projelerine verdikleri desteği azaltacaklarına dair herhangi bir kamu politikası benimsemediği iddia edildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz