Ana Sayfa Sağlık Grip aşısı yaptırmak isteyen yurttaşa “5 puan” şartı

Grip aşısı yaptırmak isteyen yurttaşa “5 puan” şartı

Koronavirüs pandemisi sebebiyle Türkiye'de grip aşısına talepte yükseliş olunca aşıya ulaşılamaz hale gelinmişti. Grip aşısı artık Türkiye'nin stoklarında yer alsa da aşıyı yaptırmak için bazı kriterleri taşımak gerekiyor. Grip aşısı için isimlerini eczanelere yazdıran yurttaşlar, aile hekimlerine yönlendirilerek ‘Charlson Risk Skoru’ talep ediliyor. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu İkinci Başkanı Yusuf Eryazgan da taslak algoritmanın kabul edilmesi halinde bir kişinin grip aşısına ulaşabilmesi için “Charlson Risk Skoru”na göre 5 puanı geçmesi gerektiğini söyledi.

Milliyet’ten Aykut Yılmaz’ın haberine göre, grip aşısı yaptırmak isteyenlerden birtakım kriterler talep ediliyor. Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda grip aşılarının Ekim ayında yapıldığı ifade ediliyor. Ancak bu sene COVID-19 pandemisi sebebiyle grip aşısına olan yüksek talep zaten az sayıda olan aşıyı herkesin olamamasına sebep oldu.

“Charlson Risk Skoru” olarak adlandırılan sisteme göre aşı olacak  vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı tarafından herhangi bir algoritma yayımlanmaması sebebiyle aşı olup olmayacağını bilmiyor. Sosyal medyada yer alan ve Bakanlığa ait olduğu iddia edilen bir tabloda ise “Charlson Risk Skoru” puanlamasına göre puanı tutan ve birincil risk grup adı altında saptanan hastaya grip aşısı yapılacağı iddia ediliyor.

Aşılar puana göre yapılacak

Söz konusu taslak algoritmaya göre aile hekimleri vatandaşları “Yüksek, orta ve çok düşük riskli” olarak puanlayacak. Risk skorundaki kriterleri karşılamayanlar “0” puanla “risksiz” olarak kabul edilirken, “1-2” puanı olanlar ise “çok düşük riskli” kabul edilecek ve aşı yapılmayacak. “3-4” puanda olanlar “orta riskli” kabul edilecek ancak bu kişiler aşı için ikinci fazı bekleyecek. Tabloya göre “5” puanda olanlar ise “yüksek riskli” olarak kabul edilecek ve aşı olabilecek.

Aşı için birden fazla hastalık şart

İstanbul Eczacılar Odası tarafından hazırlanan taslak, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na (TİTCK) sunuldu. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) İkinci Başkanı Yusuf Eryazgan ise Bakanlığın herhangi bir resmi açıklamasının olmadığını ifade ederek, “Aşının azlığından dolayı Bakanlığın da bunu henüz nasıl çözeceğini bilemediğinden, eczacılar bunu kendi üzerlerinden atmak için daha önce yayınlanmış bilimsel bir algoritmayı Bakanlık kabul etmiş gibi lanse ediyor.” dedi. Söz konusu taslak Sağlık Bakanlığı tarafından kabul edilirse birçok kronik hastanın aşıdan mahrum kalacağını belirten Eryazgan, 5 puanın geçilebilmesi için kronik hastalarda bile birden çok hastalık aranacağını belirtti. Ayrıca Başkan Eryazgan, geçtiğimiz senelerde diyabet hastalarının rahatlıkla grip aşısı olduğunu belirtirken artık bu hastaların birtakım komplikasyonlar geçirmeden hastalara grip aşısı yapılmayacağına dikkat çekti.

KOAH hastaları yüksek riskli gruba alınmadı

Yusuf Eryazgan, Charlson Risk Skoru’na göre 65 yaş üzerinin tek başına bu puanlama ile aşıyı hak etmediğini dile getirirken, hastalık puanlamaları ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “KOAH hastaları bu listede hiç yok. Kalp damarlarında tıkanıklığı, akciğerinde ya da midesinde problem olanlar, beyin kanaması geçirmiş buna benzer rahatsızlığı olanlar ve karaciğer rahatsızlığı olan hastalar 1 puan alabiliyor. Aşı için toplam puanın en az 5 olması ve 5’i geçmesi lazım. Eğer şekeriniz var, gözünüzde problem var veya böbreklerinize şeker vurmuşsa 2 puan alabiliyorsunuz. Böbrek hastalığınız orta veya ağır derecede ise 2 puan. Felç geçirdiyseniz 2 puan. Etrafa çok fazla dağılmayan bir kanser türü varsa 2 puan. Lenf kanseriyseniz 2 puan. Karaciğerinizde orta ve ağır derecede bir rahatsızlık varsa 3 puan alabiliyorsunuz. Eğer çevreye yayılmış bir kanser türünüz varsa, AIDS iseniz o zaman 6 puan alabiliyorsunuz. Bu taslak kabul edilirse bir kişi grip aşısı için 5 ve 5’in üzerinde puan alması gerekmekte.”

Charlson Risk Skoru nedir?

Charlson Risk Skoru, Uluslararası Hastalık Sınıflandırması’nın teşhis kodlarından biri olarak kullanılıyor. Söz konusu puanlamalar aşılama için değil, hastalık için getirildiğinden kimlerin yüksek riskli olduğu ile ilgili çok fazla bilgi kirliliği oluşuyor. Bu endekste hamileler, aşırı kilolular ve iki yaş altındaki çocukların durumu da dezavantajlı grupta yer alıyor.

0 puan: Risk Yok
1-2 puan: Hafif Risk
3-4 puan : Orta Risk
5 ve üzeri: Yüksek Risk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz