Ana Sayfa Politika Hastanelerde yer kalmadı, kapatılan 6 hastanenin yeniden açılması çağrısı yinelendi

Hastanelerde yer kalmadı, kapatılan 6 hastanenin yeniden açılması çağrısı yinelendi

Hastanemi Açın Platformu (HAP) başkentte kapatılan 6 hastanenin Koronavirüs salgını sırasında yeniden açılması için Yüksek İhtisas Hastanesi önünde açıklama yaptı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir açıklamada, vaka sayılarının her geçen gün arttığına dikkat çekerek, “Bugün yoğun bakımlar gırtlağına kadar doldu. Bir an önce yapılması gereken hastanelerin açılmasıdır” dedi.

Hastanemi Açın Platformu (HAP) başkentte kapatılan 6 hastanenin Koronavirüs salgını sırasında yeniden açılması için Yüksek İhtisas Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Murat Emir, CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gamze Taşcıer ve HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik katıldı. Platform adına konuşan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey eski Başkanı Bayazıt İlhan, Yüksek İhtisas ve Numune hastanelerinin açılarak, Koronavirüs servisi yapılacağını duyurdu. İlhan bu durumun kendi taleplerini de doğrular nitelikte olduğunu vurguladı.

CHP’li Taşcıer dünyada 100 yılda bir görülen bir salgınla karşı karşıya olunan dönemde Ankara’nın 6 hastanesinin kapalı olmasına tepki göstererek, “Sağlıkta önemli olan ulaşılabilir olması. Eğer bu hastaneler kapatılmış olmasıydı, salgın ile çok daha etkin mücadele ediyor olacaktık. Maalesef birçok hastanın tedavileri ertelendi, yetkililere sesleniyoruz, henüz geç değil. Kapatılan tüm hastanelerin açılmasını talep ediyoruz” dedi.

CHP’li Murat Emir ise Ankara Şehir Hastanesi’ne hastaların ulaşamadan hayatını kaybettiğini vurgulayarak, “Şehir hastanelerine hasta bulmak için dünya çapında hizmet gören hastaneler kapatıldı. Ulaşılamayan hastaneler halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Cebeci’de Nato Yolu’nda, Mamak’ta, Altındağ’ın kenar mahallerinde kalp krizi geçiren bir hasta, eskiden Yüksek İhtisas Hastanesi’ne getirilirken, şimdi Şehir Hastanesi’ne götürülüyor ve birçok hasta da yolda hayatını kaybediyor. Bakanlığın şehir hastanesi saplantısından, devlet hastanelerine  karşı tutumundan kurtulması gerekiyor. En azından pandemi döneminde bu hastaneler açılmalı” ifadelerini kullandı.

“Bugün yoğun bakımlar gırtlağına kadar doldu”

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Koronavirüs sayılarının gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Emir, Bakan Fahrettin Koca’nın da bunu bildiğini ekleyerek, “Bugün yoğun bakımlar gırtlağına kadar doldu. Ama günler, haftalar içerisinde bu hastaneler dahi yetmeyebilir. Bir an önce yapılması gereken hastanelerin açılmasıdır” dedi.

“Sağlık Bakanı her gün Twitter’da garip garip tweetler atıyor”

HDP’li Habip Eksik, şehir hastanelerinin ‘rant amaçlı’ açıldığını ifade ederek, “AKP sağlığı ticari metaya dönüştürdü, hızını alamayıp büyük sağlık merkezleri oluşturdu. Birçok alanı yandaşına peşkeş çekti. Bu hastaneleri kapatıp buradaki hastaları oraya sevk etti. AKP belirli iş insanlarına garanti verdi, ‘Size rant alanı açacağız’ dedi. Kime olan oldu. Vatandaşa oldu. Böyle hastanelerin kapalı olması kabul edilemez. Bu yanlıştan dönülmeli. Her gün insanlar yaşamını yitiriyor, Sağlık Bakanı her gün Twitter’da garip garip tweetler atıyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz