Ana Sayfa Çalışma Hayatı HDP, asgari ücretin vergi dışı tutulması için kanun teklifi sundu

HDP, asgari ücretin vergi dışı tutulması için kanun teklifi sundu

HDP, asgari ücretin vergi dışı bırakılması için hazırladığı kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu. HDP Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, "AKP yandaşlarına vergi istisnası sağlarken asgari ücretli işçinin maaşının üçte biri vergiye gidiyor" dedi.

HDP, asgari ücretin vergi dışı bırakılması için hazırladığı kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu. HDP Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, “AKP yandaşlarına vergi istisnası sağlarken asgari ücretli işçinin maaşının üçte biri vergiye gidiyor” dedi.

HDP Ekonomi Komisyonu, DİSK’in de talepleri doğrultusunda asgari ücretlilerin gelir vergisi ve damga vergisinden muaf tutulması için hazırladığı teklif TBMM’ye sunuldu. Teklifin gerekçesinde asgari ücret alan bir kişinin vergi ve diğer kesintilerin ardından eline ücretin sadece yüzde 66,6’sı geçtiği; asgari ücretli bir işçinin bir yılın 122 günü vergi ve kesintiler için çalıştığı belirtildi. HDP’nin verdiği kanun teklifinde ise vergi muafiyeti getirilmesi halinde asgari ücretin net 3577 liraya yükseleceği, böylece işçinin eline ayda 752 lira daha fazla ücret geçeceği kaydedildi.

HDP Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan da konuyla ilgili olarak, “AKP bütçeyi saraylara, savaşlara ve yandaşlara harcarken vergiyi milyonlarca hayatta kalma mücadelesi veren asgari ücretli işçiden topluyor. AKP yandaşlarından vergi almazken yandaşlarına vergi istisnası sağlarken asgari ücretlinin maaşını 3’te 1’i vergiye gidiyor. Biz de DİSK’in talepleri doğrultusunda asgari ücretin vergi dışına bırakılması için yasa teklifimizi bugün Meclis’e verdik” açıklamasıın yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz