Ana Sayfa Kategorisiz HDP Kadın Meclisi: “AKP-MHP erkek ittifakı, kadınlar nezdinde feshedilmiştir”

HDP Kadın Meclisi: “AKP-MHP erkek ittifakı, kadınlar nezdinde feshedilmiştir”

HDP Kadın Meclisi, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine “Haklarımızı ve kazanımlarımızı bir kararname ile ortadan kaldırmak isteyen AKP-MHP erkek ittifakı kadınlar nezdinde feshedilmiştir” ifadeleriyle tepki gösterdi.

HDP Kadın Meclisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine tepki gösterildi. Açıklamada, “AKP-MHP erkek ittifakı, bu kararla bir kez daha kadın düşmanlığını tescillemiş oldu. Meclis’te tüm partilerin ortak kararı ile 2011 yılında imzalanan İstanbul Sözleşmesi’ni ortadan kaldırmak eril tahakkümcülüğün bir darbesidir” denildi.

Açıklamada şu görüşe yer verildi:

“Tek adam rejiminin ilk adımlarından biri olarak kadın kazanımlarını gasp eden iktidar; bu kararname ile kadına yönelik şiddetin önünü açmaktadır, kadın katliamlarını meşrulaştırmaktadır, mülteci ve göçmen kadınların yaşam hakkını gasp etmektedir, kadın erkek eşitliğini reddetmektedir, kadınları yaşamın her alanından dışlayarak ev içine hapsetmektedir, kadına yönelik her türlü şiddeti, mobingi, eşitsizliği onaylamakta ve kadına yönelik şiddet uygulayan erkeği korumaktadır, kadın özgürlük mücadelesine ve kazanımlarına darbe yapmaktadır. Kadın mücadelesi ve kadın dayanışmasından aldığımız güçle buradan tek adam hep adam rejimine sesleniyoruz; kadın kazanımlarımızdan ve haklarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek isteyenlere karşı 8 Mart’tan aldığımız coşku ve umut ile bir kez daha sesimizi en güçlü şekilde Newroz alanlarından yükselteceğiz. Partimize yönelik saldırılara karşı olduğu gibi İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçemeyeceğimizi Newroz alanlarından haykıracağız. Haklarımızı ve kazanımlarımızı bir kararname ile ortadan kaldırmak isteyen AKP-MHP erkek ittifakı kadınlar nezdinde feshedilmiştir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz