Ana Sayfa Önemli HDP’li Gergerlioğlu: “Hiçbir ceza beni yolumdan vazgeçiremez”

HDP’li Gergerlioğlu: “Hiçbir ceza beni yolumdan vazgeçiremez”

Aldığı hapis cezası Yargıtay tarafından onanarak kesinleşen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “İnsan hakları savunuculuğum cezalandırılmaya çalışılıyor. Tüm insan hakları ihlallerine karşı mücadele eden ben şu anda cezalandırılıyorum. Vekilliğime tehdit var” dedi.

Aldığı hapis cezası Yargıtay tarafından onanarak kesinleşen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “İnsan hakları savunuculuğum cezalandırılmaya çalışılıyor. Tüm insan hakları ihlallerine karşı mücadele eden ben şu anda cezalandırılıyorum. Vekilliğime tehdit var” dedi.

Gergerlioğlu, hakkında verilen 2,5 yıl hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından TBMM’de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“Türkiye’de insan hakları savunuculuğuna saldırıların en bariz gösterilerinden biri oldu bu karar. Tamamen siyasi bir karar olduğunu sadece ben söylemiyorum. Sadece siyasetçiler, hukukçular söylemiyor. Bu toplumun tüm fertleri apaçık hukuksuzluğu net bir şekilde görüyor. İnsan hakları savunuculuğum cezalandırılmaya çalışılıyor. Tüm insan hakları ihlallerine karşı mücadele eden ben şu anda cezalandırılıyorum. Vekilliğime tehdit var.”

“Hakikati söylememi engelleyemezsiniz”

Kocaeli’de, 90 bin kişinin oyuyla seçildiğini belirten Gergerlioğlu şunları ifade etti:

“Hep bunları söyledim, söylemeye de devam edeceğim. Kesinlikle hiçbir ceza beni yolumdan vazgeçiremez. Ben bundan vazgeçecek olsam bu yola çıkmazdım arkadaşlar. Üç kuruşluk dünya için zalimlerin zorbalıklarına boyun eğecek bir insan değilim. Bizi zindanlara atabilirsiniz, milletin verdiği vekaletlere saldırabilirsiniz ama hakkı hakikati söylememi engelleyemezsiniz. Bunu da çok iyi bilin. Vallahi de susmayacağım billahi de susmayacağım. Bana bu millet iradesini teslim etti. Kocaeli’de büyük zorluklarla 90 bin kişinin oyuyla seçildim.”

“Skandal bir karar olduğu belli”

Konuşmasında Yargıtay’ın kararını “skandal” olarak niteleyen Gergerlioğlu, şunları söyledi:

“Yargıtay’ın kararı ortada. Skandal bir karar olduğu belli. Çok net bir hukuksuzluk var.  Kürt meselesi çözülmeli diyordum. Yasalarla bu konu düzeltilmeli diyordum. Yıllardır Kürtler haksızlığa uğruyor bu konu düzeltilmeli dedim. Bir Türk olarak Kürdün uğradığı insan hakları ihlallerine ben müdahil olmalıyım. Türkiye’de sorunlar böyle çözülür. İnsan hakları anlayışının yaşanması ve yüceltilmesidir benim davam. O yüzden Kürt meselesi konusunda ben yıllardır konuşuyorum. Çözüm süreci öncesinde de konuştum. Çözüm süreci bitti biz şeytan olduk. Barış mesajları veriyordum. Ben insan hakları savunucusuyum. Çatışma çözümleri konusunda uzman biriyim. Türkiye hala Kürt sorununu konuşuyor, milletvekillerini hala Meclis’ten atmaya çalışıyorlar. 20 yıl önce bunu yaptılar şimdi aynısını yapıyorlar. Yazıklar olsun.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz