Ana Sayfa Politika HDP’li Gergerlioğlu’dan genel af çağrısı

HDP’li Gergerlioğlu’dan genel af çağrısı

HDP'li Gergerlioğlu, Sağlık Bakanlığı politikalarını eleştirdi ve insan sağlığının her şeyden önce geldiğini söyleyerek, genel af çıkarılması gerektiğini savundu.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında pandemi döneminde genel affın gündeme gelmesi gerektiğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Gergerlioğlu, dünyada COVID-19 salgınındaki vakalara dikkat çekerek Türkiye’nin de Dünya sıralamasında beşinci sırada yer aldığını ifade etti. Gergerlioğlu, salgınla mücadelede ciddi tedbirlerin alınması gerektiğini belirterek yaşam hakkının her şeyden önce geldiğini vurguladı. Gergerlioğlu, açıklanan yargı paketlerinin yetersiz olduğunu söyleyerek “Olması gereken, COVID-19 ortamında bir genel affın gündeme gelmesidir” dedi. Gergerlioğlu, cezaevlerinde kalanların genel af beklediği ifade etti.

“Siyasetiniz için sağlığı ayaklar altına aldınız”

Gergerlioğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarını hatırlatarak hükümetin COVID-19 ile mücadelesi uygulamalarını eleştirdi. Gergerlioğlu, bir kişide virüsün tespit edilmesi halinde o kişinin hasta olduğunu belirterek “Siyasetiniz uğruna bilimi, sağlığı ayaklar altına aldınız” dedi. Sağlık Bakanı Koca’nın dün vakalarında hasta kabul edilmesiyle birlikte 28 bin 351 kişinin COVID-19’a yakalandığını hatırlatarak Mart ayından beri kamuoyunun yanıltıldığını söyledi. Gergerlioğlu, Sağlık Bakanı Koca’nın istifa etmesi ve yargılanması gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Sağlık Bakanı, bu açıklamalarından sonra aylardır bizim dediğimize geldi. Bilim dışı iddiada bulunuyorlardı: ‘Semptom göstermeyenlere biz hasta demeyelim.’ Ben bir doktorum. İlla sizin istediğiniz semptomları gösterecek diye bir şey yok. Bir insanda virüs tespit edilmişse o kişi hastadır. Siyasetiniz uğruna bilimi, sağlığı ayaklar altına aldınız. Gelinen noktada sağlık çalışanlarını çaresiz bıraktınız. Sağlık çalışanları böylesine gerçek dışı beyanlar yüzünden korumasız bırakıldı. Bu milletten özür dilemeleri, istifa etmeleri, almadıkları tedbirler için yargılanmaları gerekiyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz