Ana Sayfa Politika HDP’li Kenanoğlu, Diyanet’e 5 bin yeni kadroyu sordu: İmam açığı mı var?

HDP’li Kenanoğlu, Diyanet’e 5 bin yeni kadroyu sordu: İmam açığı mı var?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın (DİB) toplam 5 bin sözleşmeli personel alacağını duyurması üzerine HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde "COVID-19 salgınında sağlık personeli yetersizliği yaşanırken, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dev personel kadrosunun bir kez daha arttırılması kamuoyunda hayretle karşılanmıştır" ifadelerini kullandı.

Diyanet’in toplam 5 bin yeni sözleşmeli personel alacağını duyurması üzerine HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, soru önergesi vererek “İmam açığı mı var?” diye sordu.

Kenanoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), geçtiğimiz günlerde toplam 5 bin sözleşmeli personel alınacağını duyurmuştu. DİB internet sitesinde yayımlanan ilana göre; taşra teşkilatında boş bulunan sözleşmeli pozisyonlara, 2018 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puan sırası esas alınarak 4-B sözleşmeli personel alınacağı açıklandı. Bu kapsamda bin 400 Kur’an Kursu öğreticisi, 3 bin 500 imam hatip ve 100 müezzin ile kayyumun alınacağı ve sözlü sınava her grup için belirlenen boş pozisyon sayısının 3 katı adayın çağrılacağı ifade edildi. Kur’an Kursu öğreticilerinin bin 300’ü, imam hatiplerin ise bin 500’ü ilahiyat fakültesi mezunları arasından seçilecek. Konu üzerine HDP’li Kenanoğlu, DİB’in 130 bine yaklaşan personel sayısını vurgulayarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi ve yeni ilanların sebebini sordu.

Kenanoğlu, iş verilmediği için intihar edenlerin olduğunu hatırlatarak, “Sadece ilahiyat mezunlarına iş imkânı yaratmanın mantığı izaha muhtaç durumdadır” ifadelerini kullandı.

“COVID-19 döneminde sağlık hizmetleri hak ettiği payı alamadı”

Kenanoğlu verdiği soru önergesinde, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Koronavirüs salgını döneminde en çok ihtiyaç duyulan sağlık hizmetlerinin hak ettiği payı alamadığı, başta hekim eksiği olmak üzere personel yetersizliği nedeniyle sağlık çalışanları fazla mesai yapmak zorunda kalıyorken, salgının sağlık sektörünü iflasa sürükleyeceği kaygıları yaşanıyorken, Diyanet İşleri Başkanlığının dev personel kadrosunun bir kez daha arttırılması kamuoyunda hayretle karşılanmıştır.”

Kenanoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın şu soruları yanıtlamasını istedi:

  • Alınacak 5 bin personel için hangi pozisyonlarda açık vardır? Nerelerde istihdam edilecektir?
  • Alınacak 5 bin personelin Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesine getireceği yıllık ek yük ne kadardır?
  • Türkiye’de şu an kaç cami bulunmaktadır? Bunların kaçında imam açığı vardır?
  • Diyanete bağlı kaç Kur’an kursu vardır? Bunların kaçında öğretici açığı vardır?
  • Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinin yüzde kaçı personel giderlerine harcanmaktadır?
  • Farklı inanç kesimlerinden alınan vergilerle bütçesi oluşan Diyanet İşleri Başkanlığı Müslümanlar dışında farklı inançlara yönelik bir hizmet vermekte midir? (BB)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz