Ana Sayfa Politika HDP’li vekillerden İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasını savunan Bakan Selçuk’a: “Şiddete uğradığınızda kendinizi neyle...

HDP’li vekillerden İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasını savunan Bakan Selçuk’a: “Şiddete uğradığınızda kendinizi neyle savunacaksınız?”

HDP’li 22 Kadın Milletvekili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine dönük Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle çoktan seçmeli tek soru sordu. HDP’li vekiller Sözleşme’nin kaldırılmasını savunan Selçuk’a “Şiddete uğradığınızda kendinizi neyle savunacaksınız?” diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 22 Kadın Milletvekili 20 Mart gece yarısı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararı almasına ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle çoktan seçmeli tek soru önergesi yöneltti.

“Sözleşme’den çekilme kararı büyük bir tepkiyle karşılanmıştır”

Kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesine dönük kadın haklarını en kapsamlı şekilde savunan ve Türkiye’nin de ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararına tepki gösterilen önergede, “Kadına yönelik her türlü şiddet karşısında kapsamlı politikaları içeren ve bunun uygulanmasını zaruri kılan bu sözleşmeden geri çekilme kararı kadınlar tarafından büyük bir tepkiyle karşılaşmıştır. Kadın mücadelesi yürüten kurumlar, dernekler, platformlar İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararını; kadın kazanımlarına bir saldırı olduğunu bu kararın zaten var olan kadın katliamlarını, kadına yönelik şiddetin daha da artacağını belirterek karşı çıkmış ve alanlarda meydanlarda tepkilerini dile getirmişlerdir” ifadeleri kullanıldı.

“Kadınlar yasal güvenceden mahrum bırakılmak isteniliyor”

Türkiye’de her gün en az 3 kadın katledildiği belirtilen önergede, “Kadınların evde, işyerlerinde, kamusal alanda her türlü erkek şiddetine, mobbinge, emek sömürüsüne ve ayrımcılığa maruz kalması, adliye koridorlarında erkek yargı anlayışı ile karşı karşıya kalıp savunmasız bırakılması sözleşmeden geri çekilmesine dönük verilen tepkileri haklı kılmaktadır. Yine bizzat Cumhurbaşkanı tarafından hâkimlere; kadına yönelik şiddet davalarında ‘kanuna göre değil vicdanınıza göre karar verin’ talimatları verilerek kadınlar yasal güvenceden mahrum bırakılmak istenirken İstanbul Sözleşmesinden geri çekilme kararına yönelik tepkilerin yerinde olduğunu göstermektedir” ifadelerine yer verildi.

HDP’li 22 Kadın Milletvekilinin sorduğu tek soru şöyle;

“*Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ve bir kadın olarak siz şiddete uğradığınızda kendinizi ne ile savunacaksınız?

A ) Vicdan

B) İstanbul Sözleşmesi”

Bakan Selçuk, Türkiye’nin Sözleşmesi’nden çekilmesini “Kadın haklarının teminatı, Anayasamız başta olmak üzere, iç mevzuatımızdaki mevcut düzenlemelerdir. Hukuk sistemimiz ihtiyaca göre yeni düzenlemeleri hayata geçirebilecek kadar dinamik ve güçlüdür” ifadeleriyle savunmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz