29 Kasım 2020, Pazar
Ana Sayfa Sağlık Huzurevlerini bekleyen büyük tehlike Meclis’e taşındı: Huzurevlerinde bin 30 vaka görüldü

Huzurevlerini bekleyen büyük tehlike Meclis’e taşındı: Huzurevlerinde bin 30 vaka görüldü

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Koronavirüs tehdidi nedeniyle Türkiye’de huzurevlerinde barınan 27 bin 575 yaşlıyı bekleyen tehlikeyi Meclis gündemine taşıdı.

Koronavirüs salgını kapsamında en riskli grupların başında yaşlıları görüldüğünün altını çizen İlgezdi, bugüne kadar basına yansıyan verilere göre huzurevlerinde görülen vaka sayısının bin 30 olduğunu söyledi.

Huzurevlerinde Koronavirüs vakalarının hızla arttığını vurgulayan İlgezdi, “Etiler’de özel bir huzurevinde 40’a yakın kişinin korona virüsü testi pozitif çıktı. Bayburt Memnune Evsen Huzurevi’nde 27 huzurevi sakininin ve 8 kurum personelinin Covid-19 testi pozitif çıktı. İzmir Narlıdere’de bu hafta sonu 60’ı personel 270 huzurevi personelinde Koronavirüs çıktığı iddia edildi. Önlemler yeterli değil” dedi.

Meclis araştırması istedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, huzurevlerindeki Koronavirüs vakalarındaki artışın önüne geçilmesi için TBMM Başkanlığı’na Araştırma Önergesi vererek, alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

Avrupa’da yaşanan kayıplara işaret etti

Avrupa ülkelerinde salgın nedeniyle en fazla kayıpların huzurevlerinde bulunan 65 yaş üstü vatandaşlarda yaşandığına işaret eden İlgezdi şunları söyledi:

“Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Ofisi Başkanı Doktor Hans Kluge’nin “Avrupa bölgesindeki Koronavirüs kaynaklı tahmini ölü sayılarına baktığımızda, bunların yarısının bakım ve huzurevlerinde kalan yaşlı insanlar olduğunu görüyoruz. Nisan-Mayıs verilerine göre Fransa’da en az 11 bin, İngiltere’de en az 15 bin, İspanya’da en az 16 bin, İtalya’da en az 8 bin yaşlı, bakımevlerinde hayatını kaybetmiştir. Amerika’da Mayıs ortası itibariyle bakımevlerinde hayatını kaybeden kişi sayısı 10 bini geçmiştir. Avrupa’da ve Dünyada yaşanan huzurevi vaka ve ölüleri göz önüne alındığında ülkemizde de daha sıkı tedbirler alınmadığı sürece huzurevlerinde yeni vaka ve ölümlerin ortaya çıkacağı açıktır.”

Tedbirler yetersiz

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un “Huzurevleri ile ilgili Koronavirüs nedeniyle tüm önlemleri aldık” açıklamasına rağmen, artan vaka sayılarının alınan tedbirlerin yetersizliğini ortaya koyduğunu kaydeden İlgezdi, “Huzurevlerinde ortaya çıkan vakalar kamuoyu ile şeffaf biçimde paylaşılmadığı için gerçek sayı bilinmemektedir” diye konuştu.

İlgezdi, hükümetten huzurevlerinde barınan yaşlıların pandemi sürecinde yaşam haklarının korunması için bir an önce etkin mücadele yol haritasını belirleyerek, bu konuda verdiği araştırma önergesine destek olunmasını da istedi. (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz