Ana Sayfa Sağlık İBB Bilim Kurulu: Toplu taşımada tedbirler devam edecek

İBB Bilim Kurulu: Toplu taşımada tedbirler devam edecek

İBB Bilimsel Danışma Kurulu, online bir toplantıyla, salgına ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi. Toplu ulaşımdaki riskler konusunda uyarıda bulunan Kurul, İstanbul’da metrobüs, metro, otobüs gibi tüm toplu ulaşım araçlarında yüzde 50 kuralına uyulmaya devam edileceğini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilimsel Danışma Kurulu, Covid-19 sürecinde normalleşme açıklamasının ardından bir toplantı daha yaptı. Dün düzenlenen online toplantıda, normalleşme sürecinin, özellikle İstanbul’da maske ve fiziksel mesafe kural ihlallerini de beraberinde getirebileceğine vurgu yapıldı. Kurul, toplu ulaşım araçlarında oluşabilecek riskler konusunda da uyarılarda bulundu.

İstanbul Valiliği’nin 18 Mayıs tarihli genelgesinde yer alan, “Şehir içi ve şehir dışı ulaşımda toplu taşıma araçlarına/otobüslere getirilen yüzde 50 doluluk kriteri ve maske kullanımına ilişkin uygulamaların titizlikle takip edilmesi” ifadeleri hatırlatıldı. Buna göre, İBB de normalleşme sürecine geçilmiş olmasına rağmen, Valiliğin bu genelgesinde herhangi bir değişiklik olmadığı için yüzde 50 doluluk uygulamasını sürdürecek; tüm tedbirler alınacak. Toplu ulaşım araçlarında maske kullanma zorunluluğu da devam edecek.

İBB, park bahçeleri, oyun alanlarını, tuvaletleri, İSPARK’ları, yüzde elli kuralına uyulması şartıyla kütüphaneleri, açık alanları açacak. Beltur, sosyal tesis, kafe ve lokantalar ise ikinci aşamada değerlendirilecek.

İstanbul’da rahatlama söz konusu

Toplantıda ele alınan diğer tespit ve öneriler ise şu şekilde:

  • Salgın nedeniyle gerçekleşen ölüm oranlarında azalma olduğu gözükmekte. Ancak vaka sayılarındaki düşüş, bir süredir yavaşlamış durumda.
  • İstanbul dışındaki birçok ilde kontrol edilebilir bir vaka sayıları mevcuttu; ancak İstanbul’dan gidenler nedeniyle hasta sayılarında kısmi artış oldu. Eylül, Ekim ayında ise tatil bölgeleri için ciddi bir sıkıntı yaşanması bekleniyor.
  • Yoğun bakım ünitelerinde yatan hastaların sayısı azalmış durumda. Ancak vaka sayıları devam ediyor.
  • Son dönemde artan bir sosyalleşme var. Artan sosyalleşme ve kural ihlalleri nedeniyle şuana kadar iyi giden durum tersine dönebilir.
  • Normalleşme sürecine hızlı girildi, salgın bitiyor gibi gözükse de diğer yandan Pandemi hastaneleri ve yoğun bakım yataklarının kapasiteleri artırılıyor.
  • Normalleşme sürecinde çelişkili kararlar bulunuyor. AVM’ler açılırken; park, bahçeler açılmıyor. Kreşler açılıyor; ama 18 yaş altının sokağa çıkması halen yasak.
  • Sağlık çalışanları yoruldu. Palyatif (geçici) açılımlarla nerede durulacağını, ne kadar ilerleneceğini düşünmek gerekir. İstanbul’un buna hazır olup olmadığı meselesini değerlendirmek gerekir.
  • İstanbul’da bir rahatlama söz konusu. Fiziksel mesafeye uyulmuyor. İkinci dalga Ekim ayı gibi gelebilir. Şuan en zorlu süreç başladı.
  • Evden çalışma sisteminin bir süre daha devam etmesi gerekiyor.
  • Vatandaşların sosyal mesafe ve maske konusunda bilinçlenmesi konusunda güçlü mesajlar verilmesi gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz