Ana Sayfa Politika İçişleri Bakanlığı sözcüsü: “Online alışverişlerle ilgili yasak söz konusu değil”

İçişleri Bakanlığı sözcüsü: “Online alışverişlerle ilgili yasak söz konusu değil”

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, sigara satışı ve çevrimiçi alışverişe yönelik kısıtlama iddialarına "sosyal medya dedikodusu" diyerek karşılık verdi. Çataklı, getirilen ek yasaklar hakkında, "Buradaki temel amaç minimum yoğunluk ve en zaruri ihtiyaçların karşılanarak bu sürecin atlatılması. Online alışverişler ile ilgili bir kısıtlama söz konusu değil" dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı “Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı” düzenledi. Çataklı’nın açıklamaları özetle şöyle:

Alparslan Kuytul gözaltında: Öncelikle Alparslan Kuytul kimdir bunun bilinmesi gerekir. Bu kişi din kisvesi altında dini istismar eden bir kişi. FETÖ’yü savunan bir kişi. Bu kişi 15 Temmuz’u örtmeye çalışan bir kişi. Sürekli güvenlik güçlerimizle karşı karşıya gelmeye çalışan bir kişi. Bu provokasyona teravihin evlerde kılınması tavsiyesi ile başladı bu vakıf. Bütün kuralları içinde yaşadığımız salgın kuralları dâhil hepsini ihlal ederek camilere girdiler. Başta Adana ve Antep olmak üzere 40 ayrı noktada bu kişi provokasyonu sürdürmek istedi. Alparslan Kuytul şu an gözaltında.

6 milyon 385 bin çalışma muafiyet belgesi düzenlendi: Daha önce e-Başvuru sistemi üzerinden Seyahat Belgesi vermek üzere tecrübe ettiğimiz sistemi çalışma izinleri için de hizmete sunduk. Aksaklıklar yaşanmış olabilir ama belgenin manuel doldurulması ile gerekli kolaylığı sağlıyoruz. Tam kapanma döneminde muafiyet kapsamında bulunan 6 milyon 385 bin çalışma muafiyet izin belgesi düzenlenmiştir.

Online alışveriş kısıtlaması söz konusu değil: Salgın ile mücadele kapsamında 2021 yılı nisan ayında valilikler ve kaymakamlıklar tarafından 11 milyon 463 bin 48 denetim gerçekleştirilmiş, ayrıca 73 bin 650 ihbar ve şikâyet üzerine kontroller yapılmıştır. Sosyal medyada yapılan fitne çalışmalarına, aşı ve maske karşıtlığı gibi bilimsel verilere dayanmayan çalışmalara itibar edilmemesini istiyoruz. Bu konu tıp bilimi çerçevesinde dönen bir meseledir. Buradaki temel amaç minimum yoğunluk ve en zaruri ihtiyaçların karşılanarak bu sürecin atlatılması. Online alışverişler ile ilgili bir kısıtlama söz konusu değil.

25 terör eylemi engellendi: Nisan ayında toplam 8 sözde üst düzey teröristin de aralarında bulunduğu 115 terörist, 16’sı ölü, 2’si yaralı, 72’si sağ, 25’i teslim olarak etkisiz hale getirilmiştir. Etkisiz hale getirilen teröristlerden 66’sı PKK/KCK, 49’u ise DEAŞ terör örgütü mensubudur. 2021 yılı Nisan ayında İstanbul Otogarı’nda bombalı eylem girişimi dahil olmak üzere toplam 25 terör eylemi engellendi. (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz