Ana Sayfa Kent İçişleri Bakanlığı’ndan 81 il valiliğine sigara ve 65 yaş üzeri genelgesi

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 il valiliğine sigara ve 65 yaş üzeri genelgesi

İçişleri Bakanlığı’nın, 81 il valiliğine gönderdiği genelgeye göre, 81 ilin tamamında kamusal alanlarda sigara içmek yasaklanırken, 65 yaş ve üzeri yurttaşlara da sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

Koronavirüs salgının tekrar yükselişe geçmesi üzerine İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliklerine yasaklamalar içeren ‘Koronavirüs Tedbirleri’ konulu genelge gönderdi. Genelge kapsamında sokak, cadde gibi kamusal alanların tamamında sigara içmek yasaklandı.

Genelgeye göre, 81 ilin tamamında uygulanacak yeni kısıtlamalar şöyle:

Kamusal alanların tamamında sigara içmek yasaklandı: Daha önce valiliklere gönderilen genelge ile meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti. Ancak özellikle vatandaşların kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görüldü. Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşıyor.

Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12 Kasım 2020 tarihinden itibaren tüm illerde vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu / bulunabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda / bölgelerde sigara içme yasağı getirilecek.

65 yaş ve üzerine kısıtlama getirildi: Yine daha önce illere gönderilen genelge ile 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmalarına yönelik uygulamanın il bazlı yapılacak analizlere (hasta ve temaslı kişi sayısı, ağır hasta, yatan hasta sayıları ve 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranı vb.) göre İl Hıfzıssıhha Kurulları’nca belirlenmesi gerekiyordu. Bu doğrultuda Valilerce; Koronavirüs salgınının illerindeki seyri anlık olarak takip edilerek, hasta ve temaslı kişi, ağır hasta, entübe, vefat sayıları ile 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranında yaşanan artış trendlerine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşların gün içerisinde saat 10:00­-16:00 arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmamalarına dair kısıtlamaya gidilmesi yönünde karar alınacak.

Son dönem gelişmelerine bağlı olarak alınan / alınacak kararlar belirli aralıklarla gözden geçirilerek, belirtilen kriterlerde iyileşme sağlanması durumunda ise kısıtlama aynı usûlle kaldırılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz