Ana Sayfa Sağlık İçişleri Bakanlığı’ndan “Özel Gereksinimi” olan çocuk ve gençler için genelge: Dışarı çıkabilecekler

İçişleri Bakanlığı’ndan “Özel Gereksinimi” olan çocuk ve gençler için genelge: Dışarı çıkabilecekler

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni genelgeye göre, 20 yaş altındaki özel gereksinimi olan çocuk ve gençler, uygun şartlarda evlerinden çıkabilecek.

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliği’ne Koronavirüs tedbirleri kapsamında “Özel Gereksinimi” olan çocuk gençlerle ile ilgili istisnaları içeren ek genelge gönderdi.

Genelgeye göre, 20 yaş altında, uzun süre kapalı ortamda kalmasının ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklarını olumsuz etkileyeceği, otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konulmuş “Özel Gereksinimi” olan çocuk ve gençler, ebeveyn veya bakıcılarının refakatinde dışarı çıkabilecek.

“Özel Gereksinimi” olan çocuk ve gençler, rahatsızlıklarını kanıtlayıcı rapor vb. belgeleri yanında bulundurmak, enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el temizliği ve hijyene uymak koşulu ile ikametlerinden çıkabilecek, park ve bahçelerde dolaşabilecek, aynı il sınırları içinde araçla seyahat edebilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz