Ana Sayfa Yargı İHD: “Avukatlara yapılan saldırıların altında iktidarın çoklu barosuna yönelik gözdağı var”

İHD: “Avukatlara yapılan saldırıların altında iktidarın çoklu barosuna yönelik gözdağı var”

İnsan Hakları Derneği (İHD), Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 11 Eylül’de 60 avukat ve hukukçuya yönelik başlattığı operasyonla ilgili yaptığı açıklamada, bu operasyonun iktidarın çoklu barosuna yönelik gözdağı olduğunu ifade ederek, adli işlemleri hala devam 60 kişinin serbest bırakılması çağrısını yaptı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, aralarında avukatlar ile stajyer avukatların da bulunduğu 60 kişi hakkında başlattığı operasyonla ilgili İHD açıklama yaptı.

“Müvekkillerinin suçlarıyla itham ediliyorlar”

İHD açıklamasında gözaltındaki avukat ve hukukçularla görüşüldüğünü ve hukukçuların müvekkilleriyle özdeşleştirilip müvekkillerinin suçlarıyla itham edildiklerini açıkladı.

Ülkede avukatlara yönelik gözaltı ve tutuklamaların giderek arttığının hatırlatıldığı açıklamada, “Siyasi mahpusların avukatlığını yapanlar, insan hakları savunucusu avukatlar, toplumsal dava avukatlığı yapan ÇHD’li avukatlar, öteden beri siyasi iktidarın yargı baskısı altında tutulmuş ve mesleklerini yapmaları sürekli olarak gözaltı ve tutuklamalarla engellenmiştir” ifadesi kullanıldı.

“Bu saldırıların altında iktidarın çoklu barosuna yönelik gözdağı var”

Açıklamada, 15 Temmuz Darbe Girişimi bahane edilerek yüzlerce avukatın gözaltına alındığı, tutuklandığı ve mahkum edildiği hatırlatıldı. Avukatların baskı altına alındığı vurgulanarak, avukatlara yönelik saldırıların altında iktidarın çoklu barosuna yönelik gözdağı olduğu belirtildi. Avukatların kimi temsil edeceğine kendilerinin karar vereceği ve savunma taktiklerinin sorgulanamayacağı belirtilen açıklamada gözaltındaki avukatların serbest bırakılması çağrısı yapıldı. (BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz