Ana Sayfa İklim İkizdere’de açılmak istenen taş ocağına karşı yapılan eylemlere siyasilerden destek

İkizdere’de açılmak istenen taş ocağına karşı yapılan eylemlere siyasilerden destek

Rize’nin İkizdere İskencedere Vadisi'nde açılmak istenen taş ocağına izin vermeyen köylüler eylemlerini 3. günde de sürdürüyor. Pandemi dolayısıyla alınan sokağa çıkma kısıtlaması kararına rağmen ormanlık alanlar içindeki patika yollardan bölgeye ulaşan köylüler bugün iş makinelerinin önlerine arı kovanlarını yığdılar. Bu arada İkizdere’nin MHP’li Belediye Başkanı Hakan Karagöz ile HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni’den bölge halkına destek açıklamaları geldi.

Bölgenin arı kovanlarının ev sahipliği yaptığı alanın doğal bir yer olduğunu söyleyen yöre halkından Osman Baş “Bu bölgede organik bal üretimi yapılıyor. Vadide yaban hayatı var. Köylülerimizin haklı tepkisi göz önünde bulundurulmalı. Biz bu doğanın taş ocağı uğruna bozulmasını istemiyoruz. Doğal bal üreten kovanlarımızı iş makinesi çalışacak yere koyduk. Birlik kararı alan köylülerimiz neden bu alanı savunuyor? Çünkü bu vadi giderse, çay üretilemeyecek, bal üretilmeyecek, sağlıklı temiz su hiç içemeyecekler. Bununla birlikte suyumuz kuruyacak. Oluşan tozdan gürültüden, patlatmalardan yabani hayvanlar rahatsız olacak ve yaşadığı bu toprakları terk etmek zorunda kalacaklar” diye konuştu

MHP’li Belediye Başkanından köylüye destek

İkizdere’nin MHP’li Belediye Başkanı Hakan Karagöz’de bölge halkına destek verdi. Yatırım olarak çay fabrikası, kenevir fabrikası, yüksekokul, hastane, turizm yatırımı, turizm lisesi, jeotermal sağlık tesislerini desteklediklerini belirten başkan Karagöz, şunları söyledi:

“Bu gibi yatırımlar bölgenin gelişimine katkı sağlar. Ancak 75 yıl işletilecek, yılda 31 milyon ton taş alınacak olan ve 92,4 hektarlık bir ormanlık alanın yok edilmesinden bahsediyoruz. Çevreye ve İkizdere’ye vereceği tahribatı, zararı düşünebiliyor musunuz? Bu taş ocağının İkizdere’mize zarardan başka vereceği bir şey yoktur. Bu taş ocağı bu bölgede hayata geçirilirse Gürdere köyü, Cevizlik köyü, Ihlamur köyü, Şimşirli köyü direkt etkilenecek. Yanında İkizdere Belediyesi mücavir sınırları içinde kalan iki mahallemiz de zaman içinde bundan zarar görecek.”

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni’de bölgede

Direniş alanına gelen HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni de köylülere destek verdi. Sabahın erken saatlerinden itibaren ellerinde dövizlerle köylülerin bölgeye geldiğini belirterek, halkı bu konuda çok kararlı olduğunu bildirdi. (İsmet Kösoğlu-Uğur İstanbullu/ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz