Ana Sayfa Çalışma Hayatı İmalat sanayinde çalışan 112 bin işçi COVID-19’a yakalandı

İmalat sanayinde çalışan 112 bin işçi COVID-19’a yakalandı

COVID-19, en çok çalışmak zorunda bırakılan işçileri vuruyor. Birleşik Metal-İş Sendikası'nın İstanbul Tabip Odası'yla birlikte hazırladığı rapor, bu gerçeği bir kez daha ortaya koyuyor.

Birleşik Metal İşçileri Sendikası, COVID-19 salgını sırasında metal sektöründe çalışan emekçilerin durumunu anlatan raporunu tamamlayarak kamuoyuyla paylaştı. Rapora göre imalat sanayisinde çalışan 112 bin emekçi COVID-19’a yakalanırken 3 milyon 280 bin emekçi ise risk altında çalışıyor.

Birleşik Metal-İş Sendikası, Türkiye’de COVID-19 vakaları artışa geçerken imalat sanayinde çalışan emekçilerin durumunu ortaya koyan bir rapor yayımladı. İstanbul Tabipler Odası ile ortak çalışma sonucu hazırlanan rapora göre, imalat sanayisinde 112 bin emekçi koronavirüse yakalandı, 3 milyon 280 bin emekçi de koronavirüs riski altında çalışıyor. Rapora göre vaka sayısının yüzde 30’a ulaştığı iş yerleri var. Ayrıca 31 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında vaka sayılarının, 207’si Mersin’de olmak üzere, Kırşehir ve Ankara’da kurulu olan 3 fabrikada olmak toplam 278 olarak tespit edildi. Raporda bu işyerlerindeki vaka sayılarının 28 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında 88’e gerilediği ancak daha sonraki haftalarda tekrar artışa geçtiği kaydedildi. Raporda iş yerlerindeki vaka sayılarıyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“9-16 Kasım 2020 Haftası’ndaki aktif vaka sayısı 771 ile 28 Eylül-4 Ekim 2020 haftasının aktif vaka sayısının yaklaşık 9 katıdır. Aktif vaka sayısında bu dönemde yaşanan artış büyük oranda, üye yoğunluğunun olduğu, Gebze ve İstanbul Anadolu yakasındaki işyerlerindeki artıştan kaynaklanmıştır. Bu dönemde aktif vaka sayısı söz konusu bölgelerde 39’dan 347’ye fırlamıştır. Bu dönemde Covid 19 tanısı konulmuş işçi sayısının yüzde 30’a ulaştığı işyerlerimiz olmuştur.”

Kadın işçilerde vaka sayısı arttı

Raporun kadın işçiler bölümünde görülen vaka oranlarının yaklaşık olarak 9 kat arttığı kaydedildi. Rapora göre sendikanın örgütlü olduğu işyerlerindeki kadın işçilerde görünen vaka sayısı 30 Ağustos’a kadar 9’ken bu tarihten sonra hızla artarak 92’ye yükseldi. Rapora göre sendikanın örgütlü olduğu işyerlerinde COVID-19’a yakalanan emekçi sayısının 2 bin 194 olduğu açıklanırken, bu örgütlü olan işyerlerindeki toplam işçilerin yüzde 7,3’üne tekabül ettiği belirtildi. Rapora göre sendikanın örgütlü olduğu işyerlerinin dörtte üçünde en az 1 tanılı aktif hasta bulunuyor.

Sendikanın koronavirüs karşı alınması gereken önlemlerle ilgili ise talepleri şöyle sıralandı:

• Meslek örgütlerinin ve bu alanda çalışan uzman diğer kurum ve kuruluşların önerilerini dikkate almalıdır.
• Tüm işçilere ücretsiz test yapılmalı ve belli periyotlarla tekrarlanmalıdır.
• İşçiler ücret kaybı yaşamadan çalışma süreleri kısaltılmalı, dönüşümlü çalışmaya geçilmeli, üretim planları iş organizasyonları buna göre yapılmalı, fazla mesailer kaldırılmalıdır.
• İşçilerin salgının tespitine yönelik olarak doktor muayenesi, test sonuçlarının ortaya çıkması ve karantina dönemlerinde geçen sürelerde ücret kesintisi yapılmamalıdır.
• Kronik hastalara, engelli işçilere, gebe ve emziren kadın işçilere salgın riski ortadan kalkıncaya kadar ücretli izin verilmelidir.
• Ücretsiz izin uygulaması derhal kaldırılmalı. Gerçek anlamda işten çıkış yasağı uygulanmalıdır.
• İşsizlik Fonu; sermayi teşvik kaynağı değil salgından ekonomik olarak etkilenen emekçiler için kullanılmadılır.
• İşyerlerinde bireysel koruma önlemleri yanında, toplu koruma önlemleri hayata geçirilmeli, üretim alanları fiziksel mesafeye göre düzenlenmelidir.
• İşçilerin toplu taşıma yerine işverenlerce sağlanacak servislerle işyerlerine ulaşmaları ve evlerine dönmeleri sağlanmalı, işçi servislerinden yararlanan işçilerin sayısı yarı yarıya azaltılmalıdır.
• Yemekhanelerde ve sosyal alanlarda gerekli önlemler alınmalı, bu alanlar işçilerin inisiyatifine bırakmadan fiziksel mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenmelidir.
• Olası bir sokağa çıkma yasağının ilanında zorunlu ve hayati ihtiyaçların karşılandığı hizmetlerin dışında çalışma hayatı istisnasız durdurulmalıdır.
• Evden çalışma yapabilecek olan işlerde işçiler evden çalıştırılmalı, ancak işçilerin çalışma saatleri evde haftalık 45 saati geçmemeli, evden çalışma nedeniyle artan giderler, elektrik, internet vb. işverenler tarafından karşılanmalıdır.
• Evde bakıma muhtaç çocuğu olduğu için izin kullanmak isteyen kadın işçilerin ücretlerinde bir kesinti yapılmamalıdır. Bu nedenle işten ayrılan işçilere devlet desteği sağlanmalıdır.
• Evde Covid-19 hasta bakımını üstelenmek zorunda kalan kadın ya da erkek işçilerin ücretlerinde bir kesinti yapılmamalıdır.
• Covid-19 sağlık emekçileri için meslek hastalığı, diğer işkollarında çalışan işçiler için ise iş kazası olarak tanınmalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz