Ana Sayfa Çalışma Hayatı İş cinayetleri ocak ayında 112 can aldı

İş cinayetleri ocak ayında 112 can aldı

İş cinayetleri can almaya devam ediyor. İSİG Meclisi’nin Ocak ayı raporuna göre iş cinayetlerinde en az 112 işçi yaşamını yitirdi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, geçtiğimiz ay yaşanan iş cinayetleriyle ilgili raporunu yayınladı. Ocak ayında en az 112 işçinin yaşamını yitirdiği belirtilen rapora göre, biri 14 yaş ve altında olmak üzere üç çocuk işçi öldü.

Ocak ayında yaşanan ölümler en çok tarım, inşaat, taşımacılık, gıda, metal, madencilik, tekstil ve konaklama işkollarında meydana gelirken hayatını kaybeden işçilerin 7’si de göçmen veya mülteci işçiler oldu. İş cinayetlerinde hayatını kaybeden çocuk işçilerin tarım ve gıda işkollarında çalıştığı belirtilen raporda hayatını kaybeden 12 kadın işçininse tarım, tekstil, sağlık ve genel işkollarında çalıştığı belirtildi. Hayatın kaybeden 112 emekçinin 94’ünü ücretli işçi ve memurlar oluştururken, 18’i ise kendi hesabına çalışan çiftçi ve esnaflardan oluştu. Ocak ayında yaşanan iş cinayetlerindeki ölüm nedenleriyse yüksekten düşme, ezilme veya göçük, trafik veya servis kazası, kalp krizi, intihar, şiddet, zehirlenme veya boğulma ile patlama veya yanma olarak kayıtlara geçti.

10 işçinin ölümüne 60 bin lira ceza onandı

İSİG Meclisi raporunda, Ocak ayındaki iş cinayetleri davalarındaki kararlara da yer verildi. 2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde cam silerken 3’üncü katta düşerek hayatını kaybeden temizlik işçisi Murat Danacı’yla ilgili görülen davanın tek sanığı 24 bin 300 TL adli para cezası aldı ve cezası 20 taksite bölündü. İstanbul Mecidiyeköy’deki Torun Center inşaatında asansörün 32’nci kattan düşmesiyle 10 işçinin yaşamını yitirdiği iş cinayeti davasındaysa 9 sanığa önce 8 yıl 4’er ay hapis cezası verilmiş sonrasında bu ceza 60 bin 800’er lira adli para cezasına çevrilerek 16 sanık ise beraat etmişti. Dosyanın İstinaf Mahkemesi’ne taşınmasının ardından, dosya üzerindeki incelemesini tamamlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 19. Ceza Dairesi heyeti, başvurunun esastan reddine karar vererek yerel mahkemenin kararını onadı.

(Veri görselleştirme: Cemgazi Yoldaş)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz