Ana Sayfa Sağlık İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği: İşitme cihazı firmaları tam kapanma süresince hizmet...

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği: İşitme cihazı firmaları tam kapanma süresince hizmet vermelidir

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği, işitme cihazı firmalarının Koronavirüs ile mücadele kapsamında uygulanan tam kapanma süresince faaliyetlerine devam etmesi talebinde bulundu. Dernekten yapılan açıklamada "İşitme merkezleri tam kapanma dönemi boyunca hizmet vermelidir. Çünkü işitme cihazı kullanan işitme engelli vatandaşlarımızın marka ve modele göre hizmetini satın aldığı işitme cihazı merkezinden hizmet alması gerekmektedir" denildi.

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği, işitme cihazı firmalarının Koronavirüs ile mücadele kapsamında uygulanan tam kapanma süresince faaliyetlerine devam etmesi talebinde bulundu. Dernekten yapılan açıklamada “İşitme merkezleri tam kapanma dönemi boyunca hizmet vermelidir. Çünkü işitme cihazı kullanan işitme engelli vatandaşlarımızın marka ve modele göre hizmetini satın aldığı işitme cihazı merkezinden hizmet alması gerekmektedir” denildi.

29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında uygulanan tam kapanma süresince işitme cihazı firmaları da hizmet veremeyecek. İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği, yazılı bir açıklama yaparak bu firmaların kapanma süresince faaliyetlerine devam etmemesi talebinde bulundu. Açıklamada daha önce uygulanan kapanma dönemlerinde bu firmaların hizmet vermeye devam ettiği aktarılarak “Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun 422927 sayılı ve 30 Nisan 2021 tarihli “Acele” ibareli yazısı ile işitme merkezlerinin tam kapanma dönemi boyunca kapalı olacağı belirtilmiştir. İşitme merkezleri tam kapanma dönemi boyunca hizmet vermelidir” denildi.

“İşitme merkezleri işitme sağlığı için açık olmalıdır”

Açıklamada, söz konusu karar hatalı ve talihsiz olarak nitelendirilerek şu ifadelere yer verildi:

“İşitme cihazı kullanan işitme engelli vatandaşlarımızın marka ve modele göre hizmetini satın aldığı işitme cihazı merkezinden hizmet alması gerekmektedir. Her merkezin hastası özel olup işitme cihazının ayarları bu merkezlerdeki odyolog ve odyometristler tarafından yapılmaktadır. Cihazın bakım onarım ve yedek parçaları tamir ve temini satın aldığı merkez ve kullandığı markaya göre çeşitlilik göstermektedir. İşitme cihazında bir hortum, kalıp vb. ufak bir parça eksikliği bile işitme cihazını kullanılmasını engellemektedir. Bu zaruri ihtiyaçlar yine bu merkezler tarafından tedarik edilmektedir.

Tüm bunlardan dolayı işitme merkezleri işitme sağlığı için açık olmalıdır. Sağlık Bakanlığı eğer işitme merkezleri yerine hastanelerden hizmet alınmasını istiyor ise hastanelerin Kovid sebebiyle yoğun olduğu, bulaşma riski yüksek yerler olduğu, kolaylıkla randevu alınamadığı, nitelikli hizmet ve odyolog eksikliği gibi sorunlar mevcut olduğu, bu ihtiyaçların çoğu zaman işitme gibi temel önemde bir sağlık ihtiyacı olduğu için ertelenemez olduğu malumunuzdur. Sağlık hakkı T.C. Anayasası ve ülkemizin taraf olduğu BM Engelli Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere uluslararası haklar ile güvence altına alınmış en temel insan haklarından biri olup son dakika verilen bu hatalı ve talihsiz karardan ivedilikle geri dönülmesini talep ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz