Ana Sayfa Kent İstanbul Tabip Odası: Önlem alınmazsa İstanbul’da kaos olabilir

İstanbul Tabip Odası: Önlem alınmazsa İstanbul’da kaos olabilir

İstanbul Tabip Odası, İstanbul’daki hızlı artışa karşı önlem alınmazsa bir kaos tablosuyla karşı karşıya kalınacağı uyarısını yaptı.

İstanbul Tabip Odası (İTO), İstanbul’daki hızlı Koronavirüs artışına karşı önlem alınmazsa bir kaos tablosuyla karşı karşıya kalınacağı uyarısını yaptı.

İTO, bugünkü basın toplantısında “İstanbul’da Sağlık Raporları 9 Ekim Ayı” raporunu açıkladı. Toplantıda, İstanbul’da hızla artış gösteren Covid-19 vakaları, gelinen durum, yaşanan sorunlar, talep ve öneriler anlatıldı.

Toplantıya, İTO Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Güray Kılıç katıldı. İTO Yönetim Kurulu ve İTO COVID-19 İzleme Grubu’nca hazırlanan raporla ilgili bilgileri ise Dr. Pınar Saip aktardı.

Raporda 18 Ekim 2020 itibarıyla Türkiye’deki tüm vakaların yüzde 38.8’inin İstanbul’da olduğu, rakamların sadece hastanede yatan vatandaşların sayısını içerdiği belirtildi. İstanbul’daki hızlı artışa karşı etkili, yerinde önlemler alınmazsa bir kaos tablosuyla karşı karşıya kalınacağı uyarısı yapıldı. Raporda pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının yaşadığı tükenmişliğe ve diğer sorunlara da dikkat çekildi.

Dr. Güray Kılıç, pandemi sürecinde atılması gereken adımlar, alınması gereken önerilerle ilgili şöyle konuştu:

“Pandemi tsunamisi hastanelerde değil, toplumda, toplumla birlikte karşılanmalıdır. Pandeminin hastanelerde değil, birinci basamağın çalışma alanı olan toplum genelinde kazanılabileceği unutulmamalı. Birinci basamak sağlık hizmetleri organizasyonu, hızla bölge temelli yapılanmaya dönüştürülerek salgınla mücadeleye uygun hale getirilmelidir. Toplumun tüm kesimlerinin salgın sürecine katkı ve katılımının etkili mekanizmaları kurulmalıdır. İllerin pandemi ve il hıfzıssıhha kurullarında ilgili yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarının sendika ve odaların temsiliyeti sağlanmalı, illerin kendi kararlarını bağımsız şekilde alabilme hakkı tanımlanmalıdır.”

Dr. Kılıç , salgının yayılımını engellemek için alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı:

– Ev içinde buluşmanın çok yaygın olduğu gerçeği göz önüne alınarak; mevcut algoritmaya göre hastaneye yatışına gerek görülmeyen ancak, evde izolasyon önerilen asemptomatik veya hafif semptomlu hastalardan ev koşulları izolasyon için uygun olmayanlar, evde COVID-19 açısından yüksek riskli birey bulunanlar ücretsiz olarak yurt, misafirhane veya otellerde gözetim altında tutulmalıdır.

– İstanbul’da bu zamana kadar açılan sınıflara ek olarak Kasım ayından itibaren 5’nci ve 9’ncu sınıflarda yüz yüze eğitime geçilmesi, zaten artmış olan salgının boyutunu daha da arttırabilir.

–  Okullar, Türk Tabipleri Birliği (TTB), uzmanlık dernekleri ve eğitim sendikalarının önerileriyle sıkı önlemler alındıktan sonra açılmalıdır. Okullarda personel eksikliği giderilmeli, tuvalet vb. ortak kullanım alanlarında temizlik kurallarına uygun koşullar sağlanmalıdır.

– Şeffaf veri paylaşımı, yaygın test yapılması, Sağlık Bakanlığı’nın tedavi rehberlerinin bilimsel verilerle düzenlenmesi önemlidir.
İhtiyaç halinde özel hastanelerin sevk ve idaresi tamamen Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmelidir, sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonu arttırmak için ek ödeme adaletsizliği giderilmelidir.

– Sağlık çalışanları için güvenli çalışma koşulları sağlanmalı, sağlık çalışanlarına düzenli test uygulanmalı, grip aşısı yapılmalı ve COVID-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir.

– İstanbul’da sosyal destek paketleri ile desteklenerek toplumsal hareketliliğin sınırlandırılması ihtiyacı vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz