Ana Sayfa Sağlık İstanbul Tabipler Odası: Türkiye’de COVID-19 nedeniyle 35 bin ölüm var

İstanbul Tabipler Odası: Türkiye’de COVID-19 nedeniyle 35 bin ölüm var

Vaka sayıları gibi vefat sayıları da tartışma yaratmaya devam ediyor. İstanbul Tabip Odası, açıklananın yaklaşık 3 katı vefat sayısı olduğunu savunuyor.

İstanbul Tabipler Odası (İTO) Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19’dan kaynaklanan ölümler için açıkladığı 12 bin 840 sayısının gerçeği yansıtmadığı belirterek gerçek ölüm sayısının yaklaşık 35 bin olduğu söyledi.

İTO, başarı hikayesi uğruna on binlerce vatandaşın hayatını kaybettiğini belirterek Sağlık Bakanlığı tarafından anlatılanların “KOCA bir yalan” olduğunu belirtti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün ilk kez vaka sayılarını açıkladığı hatırlatılan açıklamada Türkiye’nin günlük 28 bin 351 vaka ile Avrupa’da birinciliğe, dünyada ise üçüncülüğe yükseldiği söylendi. Açıklamada COVID-19 kaynaklı ölümlerinden de Bakanlık tarafından saklandığı belirtilerek gerçek ölüm sayısının 12 bin 840 olmadığı ifade edildi. İTO açıklamasında COVID-19 nedeniyle ölenlerin sayısının yaklaşık 35 bin olduğu belirtildi.

Türkiye salgın yönetiminde en kötü ülkeler arasında

Açıklanan vaka sayılarıyla birlikte Türkiye’nin salgın yönetiminde dünyanın en kötü ülkeler arasında olduğu belirtilerek yurttaşlara anlatılan başarı hikayesinin yalan olduğu söyledi. Açıklamada siyasi iktidarın yanlış politikalarıyla günü kurtarmaya çalışırken salgını yönetemediği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

Salgının (pandeminin) başından bu yana aklın ve bilimin ışığında bütünlüklü bir salgın politikası yürütemedi, eksik/yanlış/tutarsız uygulamalarla günü kurtarmaya çalıştı. Salgını değil, kontrolü altındaki medya aracılığı toplumsal algıyı yönetmeye girişti. Sonuçta, bu algı yönetimi ile salgından bir “başarı hikayesi” çıkarmayı hedefledi ve krizi fırsata çevirerek salgından siyasi rant elde etmeyi amaçladı.

Bu yanlış salgın yönetiminin bedelini ise kadını, erkeği, yaşlısı, genciyle hep birlikte canlarımızla ödedik, ödemeye devam ediyoruz.

Dün açıklanan tablonun sorumlusu atanmış Sağlık Bakanı da içinde olmak üzere mevcut siyasi iktidardır.
Türkiye’nin COVİD-19 salgınıyla mücadelesinin önündeki en büyük engel bu zihniyettir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz