Ana Sayfa Ekonomi İstanbul’da ekmeğe bir zam daha

İstanbul’da ekmeğe bir zam daha

İstanbul'da geçtiğimiz ay ekmeğe zam yapılması sonucunda ekmek fiyatları 1,25 TL'den 1,50 TL'ye çıkmıştı. Ancak son günlerde fırınlarda satılan ekmeğin fiyatının 2 TL olduğu görüldü.

OdaTV’nin haberine göre ekmeğe bir ay içerisinde iki kez zam yapıldı. İstanbul’da geçen ay 200 gram ekmek 1,25 TL’den 1,50 TL’ye, 240 gram ekmek de 1.50 TL’den 1.75 TL’ye yükselmişti. İstanbul’da fırınlar arasında ekmek fiyatları farklılık gösterirken kimi fırınlar 200 ve 220 gram ekmeği de 1.75 TL’den satışa sunuyordu.

Ancak bir ay içerisinde gelen ikinci zamla birlikte 200-220 gram ekmeğin satış fiyatı 2 TL oldu. Böylelikle İstanbul’da bir kilo ekmeğin fiyatı bir çok fırında 10 TL’ye yükseldi.

Ekmekteki gramaj ve zam farklarının temel nedeni, İstanbul’da iki farklı komisyonun ekmek fiyatı belirlemesinden kaynaklanıyor. İstanbul’da valilik ve fırıncılar odasından oluşan komisyon, yaygın olarak satılan ekmeğin fiyatını belirlerken İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı olan fırınlar da kendi fiyatlarını belirliyor.

Fırıncı esnafı, un fiyatlarının artması ve maliyetlerin yükselmesi halinde ekmeğe zammın devam edeceğini belirtti. Bir çuval unun fiyatı kısa zamanda 89 TL’den 145 TL’ye yükselmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz