Ana Sayfa Ekonomi İstanbullular Galata Kulesi ve Gezi Parkı’na sahip çıktı, devredilmesini istemiyor!

İstanbullular Galata Kulesi ve Gezi Parkı’na sahip çıktı, devredilmesini istemiyor!

Yapılan araştırmaya göre, İstanbulluların sadece yüzde 13.4’ü, Galata Kulesi ve Taksim Gezi Parkı’nın İBB’den alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilmesini onaylıyor. İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesini uygun bulan katılımcıların oranı ise yüzde 20.4. İstanbullunun ev içi gündemi yine ekonomik sorunlar olurken Türkiye gündeminde COVID-19 öne çıktı.

Yapılan araştırmaya göre, İstanbulluların sadece yüzde 13.4’ü, Galata Kulesi ve Taksim Gezi Parkı’nın İBB’den alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilmesini onaylıyor. İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesini uygun bulan katılımcıların oranı ise yüzde 20.4. İstanbullunun ev içi gündemi yine ekonomik sorunlar olurken Türkiye gündeminde COVID-19 öne çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Planlama Ajansı İstatistik Ofisi tarafından yapılan İstanbul Barometresi Araştırması’nın mart ayı sonuçlarını yayımladı. 22 Mart – 5 Nisan tarihleri arasında, 713 İstanbul sakini ile telefon üzerinden görüşülerek yapılan araştırmaya göre, İstanbul halkı belediyenin elindeki bazı tarihi binaların elinden alınarak başka kurumlara devredilmesine karşı.

Devir işlemlerini sadece yüzde 13.4 onaylıyor

Galata Kulesi ve Taksim Gezi Parkı’nın İBB’nin görev alanından çıkarılarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilmesini onaylayan İstanbulluların oranı yüzde 13.4’te kaldı. Yüzde 59.5 onaylamadığını, yüzde 13.4 onayladığını, yüzde 27.1’i ise bir fikrinin olmadığını açıkladı.

Ev içi gündem: Ekonomik sorunlar

Katılımcıların yüzde 33.1’i ekonomik sorunların, yüzde 30.8’i Covid-19’un mart ayında ev içinde en çok konuşulan konular olduğunu belirtti.

İstanbul’un gündemi: COVID-19

İstanbul’un gündeminde, yüzde 37.9 oranında Covid-19; yüzde 25.3 oranında yasakların kalkmasıyla görülen trafik yoğunluğu ve yüzde 24.5 oranında Taksim Gezi Parkı’nın mülkiyetinin İBB’den alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilmesi yer aldı.

Türkiye’nin gündemi: COVID-19 ve İstanbul Sözleşmesi

Katılımcıların yüzde 27.8’i COVID-19’un, yüzde 24.5’i İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin, yüzde 17.7’si ise kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin Türkiye’nin gündemi olduğunu ifade etti. Bunları yüzde 7.1 ile döviz kurlarındaki hareketlilik ve yüzde 7 ile Merkez Bankası Başkanı’nın değiştirilmesi izledi.

Yüzde 53.4, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesini uygun bulmuyor

Araştırmaya katılanların yüzde 9.8’i İstanbul Sözleşmesi’ni daha önce duymadığını; yüzde 18.1’i duyduğunu; ama bilmediğini, yüzde 32.4’ü az bilgi sahibi olduğunu, yüzde 26.1’i bildiğini, yüzde 13.6’sı ise tamamen bilgi sahibi olduğunu kaydetti. Yüzde 53.4 İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle feshedilmesini uygun bulmadığını, yüzde 20.4 uygun bulduğunu, yüzde 26.2 ise fikrinin olmadığını belirtti. Kadınların yüzde 59.5’i, erkeklerin ise yüzde 49’u bu kararı uygun bulmadığını söyledi. Katılımcıların sosyoekonomik seviyeleri arttıkça İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin uygun olmadığını belirtenlerin oranı da da arttı. Alt sosyoekonomik seviyedeki gruba dâhil olan katılımcıların yüzde 40.3’ü fesih kararını uygun bulmuyorken, bu oran orta sosyoekonomik grupta yüzde 56.2, üst grupta ise yüzde 85.2 olarak ölçüldü. Ev kadınlarının yüzde 47.5’i İstanbul Sözleşmesi hakkında herhangi bir bilgisi olmadığını belirtirken, bu oran çalışan kadınlarda yüzde 16.2 oldu.

Katılımcılara İstanbul Sözleşmesi’ne dair akıllarında kalanları sorulduğunda, yüzde 44.8’i kadına şiddeti azaltma amacı olduğunu, yüzde 26.4’ü kadını güçlendirdiğini, yüzde 25’i aklında bir şey kalmadığını, yüzde 18.4’ü ise kadına yönelik negatif ayrımcılığı azalttığını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz