Ana Sayfa Çalışma Hayatı İstihdamdaki eşitsizlik derinleşiyor: Bu yıl, 2019’a göre 13 milyon daha az kadın...

İstihdamdaki eşitsizlik derinleşiyor: Bu yıl, 2019’a göre 13 milyon daha az kadın istihdam edilecek

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), kadın istihdamına yönelik çarpıcı veriler ortaya koydu. Örgüt, dünyada çalışma çağındaki kadınların yüzde 43,2'sinin işe alınacağını, bu oranın erkeklerde ise yüzde 68,6 olacağını öngördü. COVID-19 salgınının kadın istihdamındaki eşitsizlikleri derinleştirdiğine işaret edilen yeni politika özetinde, 2021'de 2019'a göre 13 milyon daha az kadının istihdam edileceği belirtildi.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), COVID-19 salgını sonrası toparlanma sürecinde bu yıl 2019’a göre 13 milyon daha az kadının istihdam edileceğini öngördü. Örgüt, 2021’de dünyada çalışma çağındaki kadınların yüzde 43,2’sinin işe alınacağını, bu oranın erkeklerde yüzde 68,6 olacağını bildirdi.

COVID-19 salgınının, çalışma hayatında kadınlarla erkekler arasındaki eşitsizlikleri derinleştirdiğine işaret eden örgütün yeni politika özetinde, “2021’de iş anlamında kadınlar açısından öngörülen büyüme erkeklerininkinin önüne geçerken bu, kadınları pandemi öncesi istihdam seviyelerine taşımak için yeterli olmayacak” ifadesi kullanıldı.

Örgütün politika özetinde, kadınların istihdamında en büyük düşüşün yüzde 9,4 ile Amerika’da, ikinci en büyük düşüşün Arap ülkelerinde (yüzde 4,1), daha sonra sırasıyla Asya Pasifik (yüzde 3,8) Avrupa ile Orta Asya (yüzde 2,5) ve Afrika’da (yüzde 1,9) gözlendiği aktarıldı.

ILO, salgın sırasında kadınların işlerini kaybetmemesi ve hızla yeniden istihdam edilmesi için önlemler alan Şili ve Kolombiya ülkelerini örnek verdi. Bu ülkelerde yeni işe alımlarda kadınlar için daha yüksek ücret sübvansiyonu uygulandığına dikkat çekildi. Salgın sürecinde Kolombiya ve Senegal’in kadın girişimcileri güçlü biçimde destekleyen ülkeler arasında yer aldığına, aynı zamanda Meksika ve Kenya’da kadınların kamu istihdam programlarından fayda sağlamasını temin etmek için kotalar belirlendiğine işaret edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz