Ana Sayfa Çalışma Hayatı İsveç’te bulunan sendikalardan direnişteki Kocaeli işçilerine destek: “Yönetimin tavrı kabul edilemez”

İsveç’te bulunan sendikalardan direnişteki Kocaeli işçilerine destek: “Yönetimin tavrı kabul edilemez”

Kocaeli’nde İsveç sermayeli SystemAir HSK fabrikasında sendika üyesi oldukları için ücretsiz izne zorlanan işçilere, İsveç IFMETALL ve UNIONEN sendikalarından destek geldi. Sendika başkanlarının imzası olan metinde, “Türkiye’deki tavır karşısında şaşkınlık içerisindeyiz. Bu tavır kesinlikle kabul edilemez. İsveç’te SystemAir ve onun iş yerlerinde alışık olduğumuz hareket biçimi bu değildir” denildi.

Kocaeli Dilovası’nda Birleşik Metal İş’e üye oldukları için İsveç sermayeli HSK Havalandırma Endüstri Sanayi’nde ücretsiz izne çıkarılan işçilere direnişlerinin ikinci gününde, İsveç IFMETALL ve UNIONEN sendikalarından destek yazısı gönderildi.

IFMETALL Sendika Başkanı Marie Nilsson ve UNIONEN Sendika Başkanı Martin Linder imzalı metinde, “Türk hukukunda öngörüldüğü gibi, sendika ve yönetimin birbirine saygı duyarak toplu sözleşme görüşmelerini bekliyoruz. Sorunların çözülmesi için sosyal tarafların karşılıklı isteklerine dayanan bir çözüm ortaya çıkmalı” denildi.

“Yönetimin tavrı kabul edilemez”

“Türkiye’de SystemAir’de endişe verici gelişmeler ve sendikal hak ihlalleri” başlıklı metinde şu ifadelere yer verildi:

“Size bu mektubu, İsveç’de aralarında SystemAir AB çalışanlarının da olduğu imalat sektörlerinde 310 bin mavi yakalı işçiyi ve 700 bin beyaz yakalı çalışanı temsil eden IFMETALL ve UNIOEN sendikalarının başkanları olarak yazıyoruz. Birleşik Metal-İş Sendikası, Kocaeli’nde bulunan Systemair HSK iş yerinde çalışanları temsil eden sendika olarak, Türkiye yetkili makamları olarak resmi olarak tanınmıştır. Türkiye’deki yasalar göz önünde bulundurulduğunda, bu durum bir toplu sözleşme için müzakerelerin başlamasına yol açmalıdır. Bize ulaşan bilgilere göre, yerel yönetim Türkiye’deki bir fabrikada sendikalaşmaya karşı çıkmaktadır. Sendika temsilci ve üyeleri eğer sendikadan istifa etmezlerse ücretsiz izne gönderilmekle tehdit edilmektedir. Bu tavır, kesinlikle kabul edilemez. Tarif edilen bu tavır karşısında şaşkınlık içerisindeyiz. İsveç’te SystemAir ve onun iş yerlerinde bildiğimiz hareket biçimi bu değildir.” (CT)

İlgili haber:

Birleşik Metal-İş üyesi Systemair işçisi, gazetemize konuştu: “Hak ettiğimiz paranın cebimizden çalınıp patronun kasasına gitmesinden bıktık. Ev kirası ödeyemez duruma düştük, aç kaldık. Bu insanların hakkını devlet savunmazsa böyle gelen düzen böyle devam edecek ve bizim insanımız açlıktan ölecek.”

Kocaeli Systemair işçileri kararlı: “Hakkımızın çalınıp patronun kasasına girmesinden bıktık, toplu sözleşme imzalanana kadar devam edeceğiz”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz