Ana Sayfa Politika İYİ Parti’li Çıray: “Katar Anlaşması milli güvenlik sorunu yaratma korkusunu beraberinde getirdi”

İYİ Parti’li Çıray: “Katar Anlaşması milli güvenlik sorunu yaratma korkusunu beraberinde getirdi”

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Türkiye’nin Katar ile imzaladığı “Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”na ilişkin kamuoyunda çıkan iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Çıray, "Bu anlaşma ulusal egemenliğimiz için bir tehdit oluşturma ve milli güvenlik sorunu yaratma korkusunu da beraberinde getirdi" dedi.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Türkiye’nin Katar ile imzaladığı “Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”na ilişkin kamuoyunda çıkan iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Çıray, “Bu anlaşma ulusal egemenliğimiz için bir tehdit oluşturma ve milli güvenlik sorunu yaratma korkusunu da beraberinde getirdi” dedi.

Çıray, Türkiye’nin Katar ile su yönetimi alanında işbirliği anlaşması ile ilgili Meclis’e soru önergesi verdi. Önergede, su sorununun çevresel bir problem olması yanı sıra bir kalkınma ve milli güvenlik sorunu olduğunu belirten Çıray, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye cevaplaması için sorular yöneltti.

Çıray, önergesinde şu görüşlere yer verdi:

Türkiye’nin su stresi yaşadığı kabul edilmektedir: Küresel iklim değişikliği sonucu ekosistemdeki birtakım dengelerin bozulması ve sanayi devrimiyle birlikte artan fosil yakıt kullanımındaki artış, ormanların yok edilmesi gibi insan kaynaklı nedenlerden dolayı su kaynaklarının temininde ortaya çıkan sorunlar çevresel problemlerin yanında bir kalkınma sorunu olarak da görülmeye başlanmıştır. Su kaynaklarının kısıtlı olduğu ön kabulü ile ülkeler bu konuda küresel anlamda uygulanacak ciddi politikalara öncelik vermeye başlamıştır. Türkiye’de kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı göz önünde bulundurulduğunda Türkiye su stresi yaşayan bir ülke olarak kabul edilmektedir. Bazı uluslararası kuruluşlar ve Devlet Su İşleri (DSİ) verilerine göre bugün 1.519 metreküp (m3) olan kişi başına düşen su miktarı, 2030 yılında 100 milyonluk nüfusla 1100 metreküp (m3)’e düşerek ülkemizin su fakiri bir ülke olacağı öngörülüyor.

Savaşların nedeni su kaynaklarıdır: 2003 ve 2004 yıllarında Adalet ve Kalkınma Partisi meşruiyetini dışarıdan sağlamaya çalışarak AB’ne dört elle sarıldığında, AKP’nin aşırı talepkar tutumu nedeniyle AB Türkiye’nin su yönetimine el koymayı denedi. Petrol bir zaman sonra yerini başka kaynaklara bırakacak ancak su hayattır. O nedenle petrolden daha değerlidir. Geçmişte hem PKK terörünün arkasında hem de Suriye’nin Abdullah Öcalan’ı orada barındırmasının ardında yatan nedenin Fırat ve Dicle meselesidir. Ülkeler arasındaki savaşların nedeninin fosil kaynaklar değil su kaynakları olduğunu görebiliriz.”

1980-88 İran’la Irak savaşı, İsrail’in Golan Tepeleri’ndeki ısrarı, Hindistan, Bangladeş ve Pakistan arasındaki Ganj Nehri sorunu, Mısır’la Sudan arasındaki Nil Nehri sorununu örnek gösteren Çıray, “Bulunduğumuz konjonktürde su sorununun giderek büyümesi ülkeler arasındaki savaşların asıl kaynağının petrol değil su ihtiyacı olacağı tezini doğrular niteliktedir” dedi. Çıray, şöyle konuştu:

“Ülkemizin içinde bulunduğu derin ekonomik krizde döviz rezervlerinin tükenmesini takiben doğalgaz zengini bir çöl ülkesi olan ve su sorunu yaşayan Katar’ın Türkiye ile imzaladığı su anlaşması, toplumda ülkemizin su kaynaklarının Katar’a satıldığı düşüncesini oluşturdu. Bu anlaşma ulusal egemenliğimiz için bir tehdit oluşturma ve milli güvenlik sorunu yaratma korkusunu da beraberinde getirdi.”

Çıray, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti:

– Türkiye ile Katar arasında imzalandığı duyurulan “Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”nın içeriğinde neler vardır? Bu metnin detaylarını kamuoyuna açıklamayı düşünüyor musunuz?

– Bu anlaşmanın nedeni nedir?

– Su kaynakları yönetiminin bu anlaşmayla Katar’a devredildiği, karşılığında da Türkiye ekonomisine dolar desteği sağlanacağı doğru mudur?

– Türkiye’nin su kaynakları yeterli midir? İklim krizi sebebiyle beklenen mevsimsel yağışlar olmadığı takdirde alacağınız tedbirler nelerdir?”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz