Ana Sayfa Ekonomi İYİ Partili Ümit Özlale: “Türkiye kalkınamıyor”

İYİ Partili Ümit Özlale: “Türkiye kalkınamıyor”

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, İstanbul-Çatalca Çakıl Köyü’nde düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin kalkınma problemi yaşadığını söyleyerek, "Son bir sene içinde, üstelik de salgından önce başlamak üzere, tam 1,6 milyon vatandaşımız ümidini kaybettiği için iş aramaktan vazgeçmiştir. Resmi işsiz sayısı kadar çalışmaya hazır ama ümidini kaybetmiş vatandaşımız var" dedi.

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, Türkiye’nin kalkınma problemi yaşadığını belirterek, “Son bir sene içinde, üstelik de salgından önce başlamak üzere, tam 1,6 milyon vatandaşımız ümidini kaybettiği için iş aramaktan vazgeçmiştir. Resmi işsiz sayısı kadar çalışmaya hazır ama ümidini kaybetmiş vatandaşımız var” dedi.

Özlale, İstanbul-Çatalca Çakıl Köyü’nde bir manav tezgahı önünde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin istihdam, beceri uyumsuzluğu, iş gücü ve mülteci olmak üzere dört temel sorunu olduğunu belirtti. Özlale, şu açıklamayı yaptı:

Ümidini kaybeden iş aramıyor: Son bir sene içinde, üstelik de salgından önce başlamak üzere, tam 1,6 milyon vatandaşımız ümidini kaybettiği için iş aramaktan vazgeçmiştir. Yani resmi işsiz sayısı kadar çalışmaya hazır ama ümidini kaybetmiş vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımızı da ekleyince Türkiye’de işsizlik oranının yüzde 23’e dayandığını görüyoruz. Her 10 gencimizden 4’ü işsiz, üç gencimizden biri de ne çalışıyor ne de bir eğitim kurumuna devam ediyor.

İstihdam yok: İstihdam yaratamayan bir ekonomik yapıdan bahsediyoruz. Son altı senede neredeyse bütün istihdamı kamu  liyakat kriterini çok da gözetmeden yaratmış gibi gözüküyor.

Beyin göçü: İş dünyasının istediği nitelikli iş gücünü bir türlü sağlayamayan eğitim kurumları var. Tersinden baktığınız zaman da şunu görüyorsunuz başarılı mezunlarımız da işe atıldığı zaman beklediklerinin çok altında ücretler alıyorlar ve sonrasında beyin göçü gerçekleşiyor.

Mülteci politikası gerekli: Türkiye’de 3,5 milyon mülteci var. Bunların özellikle kadın istihdamına olumsuz etkilerini görüyoruz. Bunun toplumsal ve iktisadi etkilerini daha fazla görmeden, Türkiye’nin mutlaka etkili bir mülteci politikasını hayata geçirmesi lazım.

Enflasyon gelişmekte olan ülkelerin üç katı: Türkiye’nin aynı ligde yer aldığı gelişmekte olan ülkeler arasında Türkiye’nin enflasyonu o ülkelerin üç katıdır. Açıklanan hali ile bile Türkiye’de yüksek enflasyon var. Bu gelir dağılımını bozuyor. Gıda enflasyonu bile yüzde 15. İnsanlar, bir sene içerisinde gıdanın yüzde 15’ten daha fazla artacağını söyleyecektir.

Türkiye kalkınamıyor: Koordinasyonsuzluk ve tarım politikalarının bir türlü yürütülememesinden dolayı süt üreticisi oldukça zor durumda. Çiftçi her türlü riski alıyor ama sonra çiftçiye o sütün fiyatını belirleme hakkını vermiyoruz. Gıda fiyatları daha fazla yukarı çıkmasın diye referans fiyatlarını devamlı aşağıda tutuyor. Çiftçiye ne zaman ödeyeceği belli olmayan 40 kuruşluk indirimle problemi çözmeye çalışıyor. Çiftçimiz süt üretmeyi bırakıyor gidip hayvanını kesiyor. Sorun bu kadar basit değil süt, yumurta, et fiyatlarına baktığınız zaman bu aynı zamanda bir kalkınma problemi olarak duruyor.

Türk lirası değersizleştirilmemeli: Çok değersiz Türk Lirası’na rağmen, dış ticaret açığı hala yüksek. Orada bir şeyler çok yanlış gidiyor. TL’nin değerini kaybederek küresel ölçekte rekabetçiliği bir yere kadar sağlayabiliyorsunuz ve bunun toplumsal maliyeti oldukça yüksek.  Dış ticaret açığımız Türk Lirası’nın en değersiz olduğu dönemlerde önemli ölçüde artmış durumda. Dolayısıyla, bizim Türk Lirası’nın değerini düşük tutarak bir rekabet öyküsü yazmamız çok gerçekçi değil. Bizim dış ticaret rekabetçiliği rekabetçilik arasındaki bağlantımız sadece TL’nin değersizleştirilmesi üzerine değildir.

Vatandaş Türk Lirası’na güvenmiyor: Türkiye’de şu anda altına olan talebin çok fazla olması, altın ithalatının patlaması ve dış ticaret açığını tek başına negatife çevirmesi buradaki vatandaşların şirketlerin ekonomiye ve Türk Lirası’na olan güvensizliğinden kaynaklanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz