Ana Sayfa Politika İzmir Barosu, Soylu’ya seslendi: “Yargının üzerinden elinizi çekin!”

İzmir Barosu, Soylu’ya seslendi: “Yargının üzerinden elinizi çekin!”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, şehirler arası yollarda eylemleri yasaklayan kanunun iptal edilmesi nedeniyle Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan'a yönelik kullandığı sert sözlerine İzmir Barosu tepki gösterdi. Baro'dan yapılan açıklamada, "Yargının üzerinden elinizi çekin!" denildi.

AYM’nin 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’nda yer alan “Şehirlerarası kara yollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez” hükmünü iptal etmesi üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün Ankara’da yaptığı bir konuşmada Mahkeme Başkanı Zühtü Arslan’a sert sözlerle yüklenmişti. Soylu’nun ifadeleri ile ilgili açıklama yapan İzmir Barosu, “Süleyman Soylu’nun, Anayasa Mahkemesi Başkanı’na yönelik tehditvari açıklaması, yürütmenin yargıyı boyunduruk altına alma politikasının yansımasıdır” değerlendirmesini yaptı.

Açıklamada, ülkedeki yargı bağımsızlığının bir sorun olduğu hatırlatılarak atanmış bir Bakan’ın AYM Başkanı’nı tehdit edilmesinin kabul edilemeyeceği vurgulandı. Yargı kararlarının eleştiriye açık olduğu belirtilen açıklamada, eleştirinin demokratik hukuk devletinin gereklerine uygun olması gerektiği hatırlatıldı. Bakan Soylu’nun bu davranışı, yürütmenin yargı erkini tamamen kendine bağlı bir araç haline getirme hayalinin bir parçası olarak nitelendirildi.

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şehirler arası yollarda eylemleri yasaklayan kanunun iptal edilmesi nedeniyle AYM Başkanı Zühtü Arslan’a sert sözlerle yüklenmişti.
Soylu, Arslan’a şu sözlerle seslenmişti:
“Anayasa Mahkemesi karar veriyor. FETÖ’cüler girsin, PKK’lılar girsin ne olacak. Anayasa Mahkemesi Başkanı’na buradan söylüyorum. Madem özgür bir ülkeyiz, ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Anayasa Mahkemesi Başkanı’na söylüyorum kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım sen var mısın?

Hadi git gel. Özgürüz ya. Tamamen her şey güvenlik altında, hadi git. Niye polis koruma alıyorsunuz? Niye eskortlarla geziyorsunuz o zaman. Ben varım, sen var mısın? Sayın AYM Başkanı ben varım.” (BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz