Ana Sayfa Kent İzmir’in Çernobil’i zehir saçmaya devam ediyor, Bakanlık sorumluluğu şirkete atıyor

İzmir’in Çernobil’i zehir saçmaya devam ediyor, Bakanlık sorumluluğu şirkete atıyor

İzmir'in Çernobil'i olarak bilinen bölge, yıllar önce kapatılmasına rağmen toprağa gömülen radyoaktif maddeler sebebiyle risk oluşturmaya devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise sorumluluğu şirkete atarak kurtulmaya çalışıyor.

İzmir’in Gaziemir ilçesinde Emrez Mahallesi’ndeki 15 yıl önce tespit edilen eski kurşun döküm fabrikasının bahçesindeki tehlikeli atık ve radyoaktif maddelerin halen temizlenememesi bölgeye ciddi zarar veriyor. Geçtiğimiz aylarda bölgede yapılan radyasyon ölçümünde, alanda normal değerin 7 bin 291 katı radyasyon olduğu tespit edilmişti.

Bakanlığın sorumluluğunda değilmiş

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise yıllardır bölgede yaşanan sorunun sorumluluğunu almamayı tercih ediyor. Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın, “Bu alanda acilden bir inceleme başlatmak için neyi beklemektesiniz” sorusunu yönelttiği Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, verdiği cevapla Bakanlık olarak sorumluluğu almadıklarını söyledi.

Kurum, CHP’li Bakan’ın sorusuna “Radyoaktif Atık Yöntemi Yönetmeliği gereğince radyoaktif yönetiminin sağlanması, maliyetinin karşılanması dâhil olmak üzere, söz konusu faaliyeti yürüten kişinin sorumluluğundadır. Çevre mevzuatı hükümleri gereğince tehlikeli atıkların yönetimi atık üreticisinin sorumluluğundadır” cevabını verdi.

Ceza kesmekle yetinildi

Bakanlık, CHP’li Bakan’ın yıllardır Gaziemir’de bulunan ve ülkeye girişi yasak olan bu tehlikeli maddelerin kimler tarafından nasıl getirildiği sorusuna ise şirkete belli yıllarda para cezası kesildiği cevabını vermekle yetindi. Bakanlığın cevabında şu ifadeler yer aldı:

“Tehlikeli atıkların mevzuatta aykırı olarak bertaraf ettiği (gömülü atıklar) tespit edilen Aslan Avcı Döküm San. ve. Tic. A.Ş. hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak 13 Mart 2008 tarihinde 321 bin TL idari yaptırım uygulanmıştır. Ayrıca 28 Ekim 2013 tarihinde yapılan denetimde 5 milyon 79 bin 900 TL idari ceza uygulanmış olup ayrıca diğer yıllarda da 14 bin 578 TL ve 24 bin 307 TL idari para cezaları uygulanmıştır.”

CHP’li Bakan’ın sorduğu, ‘Ayrıştırılma ve bertaraf işlemi ne zaman başlayacaktır’ sorusu da “Üreticinin sorumluluğunda olan araştırma ve bertaraf işlemlerinin halan tamamlanmamış olması nedeniyle alınacak tedbirlere ilişkin ilgili kamu, kurum ve kuruluşlarıyla birlikte çalışmalar yapılmaktadır” şeklinde cevaplandı.

Sorumluluğu devlet üstlenmeli

Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Yıllardır yetkilileri harekete geçmeye çağırıyoruz. Yağan yağmur sonrasında araziden dumanlar yükseliyor, toprak için için yanıyor, çıkan duman halk sağlığı açısından çok büyük tehlike yaratıyor. Burası zehir ve ölüm saçıyor. Burada insanlar yaşıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı’na 14 tane soru sorduk, sorularımıza yanıt alamadığımız gibi bugüne dek konuyla ilgili tatmin edici bir açıklama yapmadılar. Kamuoyunun da bildiği bir süreci sıralamış Bakan Bey yanıtında 2008 ve 2013 ile hangi yıllar olduğunu bilemediğimiz ‘diğer yıllar’ dedikleri yıllarda para cezası uyguladıklarını söylemiş. Bu idari para cezalarını uygulamış ama tahsil etmiş mi onu da bilemiyoruz. Sorumluluğu atıkların sahibine atıyor. Ancak şu çok önemli; üreticinin sorumluluğunda olan ayrıştırma ve bertaraf işlemlerinin hala yapılmamış olması sebebiyle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla çalışmalar yapıldığını ifade ettiler. Yönetmelik gereği bu atıkların sorumluluğu atıkların sahibinde olabilir ancak şu an ortada ne fabrika var ne de sahibi… Kentin göbeğinde, insanların yaşadığı bir alanda ölüm saçılıyorsa burada sorumluluğu devlet üstlenmeli. Bu bilinçle ve bu sorumlulukla hareket edilmesini bekliyoruz. Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz