Ana Sayfa Dış haberler Japonya, bir milyon ton radyoaktif suyu Pasifik’e bırakacak

Japonya, bir milyon ton radyoaktif suyu Pasifik’e bırakacak

Japonya, 2011 yılında gerçekleşen tsunami ve depremle kullanılamayacak hale gelen Fukuşima Daiichi Nükleer Santrali’nden arıtılmış 1 milyon tondan fazla radyoaktif suyu denize bırakacak.

Japonya, 2011 yılında gerçekleşen tsunami ve depremle kullanılamayacak hale gelen Fukuşima Daiichi Nükleer Santrali’nden arıtılmış 1 milyon tondan fazla radyoaktif suyu denize bırakacak.

Kyodo Haber Ajansı’nın haberinde, buharlaştırma veya başka yerlerde daha fazla depolama tankı inşa etmek gibi diğer seçeneklerle birlikte, suyla ne yapılacağı konusunda yıllarca süren tartışmaları sona erdirerek, resmi bir kararın ay sonuna kadar gelebileceği söylendi.

Bu yılın başlarında, bir hükümet alt komitesi, suyu denize bırakmanın veya buharlaştırmanın “gerçekçi seçenekler” olduğunu bildirmişti.

Japonya hükümeti, konuyu üç yıldan uzun süredir tartışıyor, ancak gün geçtikçe tesise sızan yeraltı suyu ve yağmur suyunu depolamak için alan bittiğinden dolayı acilen karar verilmesi gerekiyor.

Söz konusu suda, radyoaktif izotopların çoğu kapsamlı bir filtreleme işlemiyle ortadan kaldırıldı ancak trityum adı verilen ve mevcut teknolojiyle kaldırılamayan hidrojen radyoaktif izotopu kaldı.

Bölge halkı ve balıkçılık sektörü karşı çıkıyor

Yerel balıkçılar ve bölge sakinleri, tüketicilerin yakınlarda yakalanan deniz mahsullerinden uzak duracaklarından korktukları için radyoaktif suyun denize salınmasına karşı çıkıyor. Şu anda bölgeden deniz ürünleri ithalatını yasaklayan Güney Kore, çevresel etkilerle ilgili endişelerini defalarca dile getirmişti.

Ülke çapında bir balıkçılık kooperatifleri federasyonu olan JF Zengyoren’in Başkanı Hiroshi Kishi, 15 Ekim’de Baş Kabine Sekreteri Katsunobu Kato ile yaptığı görüşmede suyun denize bırakılmasına karşı olduğunu ifade etti.

Kaynaklar, Japon hükümetinin Fukuşima hükümet yetkilileri ve yerel balıkçılık endüstrisiyle bu tür korkuları gidermek için önlemler almak üzere bir panel kuracağını söyledi.

Bu yılın Eylül ayı itibarıyla depolanan su toplamı 1,23 milyon ton ile 1.044 tankı doldurdu. Tankta depolanan suyun serbest bırakılması için yapılan çalışmalar en erken 2022’de başlayacak ve tamamlanmasının on yıllar alacağı belirtiliyor. (BB)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz