Ana Sayfa İklim Kaçak yol yapımını durdurmaya çalışan köylülere jandarma müdahalesi

Kaçak yol yapımını durdurmaya çalışan köylülere jandarma müdahalesi

Manisa’nın Salihli ilçesi Çapaklı Köyü yakınlarında kurulmak istenen Biyogaz Enerji Santrali’nin yol çalışmalarını engellemek isteyen köylülere jandarma sert şekilde müdahale etti. Çıkan arbedede 8 kişi gözaltına aldı.

Manisa’nın Salihli ilçesi Çapaklı Köyü çevresinde planlanan Biyogaz Enerji Santrali ve Gübre Üretim Tesisi’ne karşın köylülerin direnişi devam ediyor. Bugün yapılan eyleme jandarma tarafından şert bir şekilde müdahale edildi ve 8 köylü jandarma tarafından gözaltına alındı.

Mahkeme kararı beklenmeden yapıma başlandı

Mahkeme kararının beklenmesini isteyen köylüler, geçen hafta salı günü iş makinelerini engelleyip yolu kapatarak eylem düzenlemişti. Salihli Kaymakamlığı’nın ise köylülerin iptal istemiyle açtığı dava sonuçlanana kadar yol yapımına izin verilmeyeceğini belirtmesine rağmen şirket, bugün sabah saatlerin köye gelerek yol yapımına başladı. Enerji şirketinin mahkeme kararını beklemeden başladığı yol yapım çalışmalarına köylüler eylem yaparak tepki gösterdi. Jandarmanın müdahalesinde köylülerden bazıları yaralanırken, 8 kişi ise gözaltı alındı.

Valilik “ÇED gerekli değildir” kararı verdi

Evrensel gazetesi Özer Akdemir’in haberine göre köylülerin avukatı Seçil Ege Değerli ise konuya ilişkin, “Çapaklı Köyünde Ege Biogaz firması tarafından yapılması planlanan Biogaz Santrali için Manisa Valiliği tarafından verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararına karşı Manisa İdare Mahkemesinde açılan iptal davasında keşif yapılmış ve bilirkişi raporları beklenmekteydi” diye konuştu.

Değerli, süreç ile ilgili sözlerine şöyle devam etti:

“Ancak 15 Temmuz günü şirketin santral alanına yol yapmaya başladığı görüldü, halk bu usulsüz, hukuksuz faaliyete karşı Salihli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Ancak halen çalışmaların devam ettirilmesi sebebiyle dün de tedbir istemli olarak ‘Müdahalenin Men’i davası açtılar ve bugün iş makinalarını tarlalarından kovarak, kaçak yol yapımını durdurarak nöbete başladılar.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz